Uyku ve Önemi

Gece ışığı kilo aldırabilir!

Ohio Üniversitesi’nden Laura Fonken ekibi gece ışığına maruz kalmanın kilo aldırabileceğini belittiler.

Fareler üzerinde yapılan araştırmada günlük hareket ve yiyecek miktarında değişiklik olmasa da, gece, özellikle loş ışığa maruz kalan bu hayvanların kilo aldığını gösterdi.
Araştırmacılar 8 hafta boyunca fareleri gece ışığına maruz bıraktılar ve sonunda bu farelerin diğer farelere göre yaklaşık yüzde 50 fazla olduğu belirlendi.

Amerikan Bilimler Akademisi (PNAS) dergisinde yayımlanan araştırmada, gece sürekli ışığa maruz kalan ancak günün “normal saatlerinde” beslenmesine izin verilen değil, daha fazla beslenmese de, 24 saat boyunca “ışıkta yaşayan” ve istediklerinde beslenebilen farelerin şişmanladığı belirtildi.

Bu olayın insanlar içinde geçerli olduğunu söylemek şimdilik erken diyen uzmanlar gece yemek yemenin şişmanlattığını hatırlatırsak gece ışığının da kiloya sebep olabileceğini açıkladılar.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir