Genç ve popüler ameliyat: Tüp Mide Ameliyatı

Genç ve popüler ameliyat: Tüp Mide Ameliyatı


Sitemiz Obezite Uzmanı Op. Dr. Murat Üstün, ekranlarda gördüğümüz birçok ünlünün inanılmaz değişimlerine neden olan tüp mide ameliyatı hakkında merak edilenleri ayrıntılı bir şekilde ele alıyor.

Bariatrik cerrahlar sürekli olarak daha az zararla daha etkili kilo kaybı sağlayacak yöntem arayışındadırlar. Tüp mide olarak da bilinen laparoskopik sleeve gastrektomi bu arayışın en genç meyvelerinden biridir. İlk kez 90’lı yıllarda, daha büyük bir ameliyatın ilk basamağı olarak tasarlanmıştır. Ancak sonra çok etkili olduğu ve bazı hastalarda ikinci aşamaya gerek kalmadığı görülünce, kendi başına bir yöntem olarak kabul edilmiştir.

 Mideye Tüp mü Takılıyor?

Ameliyatın temeli, midenin depo görevi gören, % 85’e yakın kısmının kesilip çıkarılmasıdır. Geride kalan mide ince bir tüp şeklindedir. Yani vücuda yerleştirilen birşey yoktur.

Midenin Çıkarılması Ürkütücü Değil mi?

İlk duyulduğunda, geri dönüşsüz olması ve midenin bir kısmının çıkarılması insana ürkütücü gelebiliyor. Ancak buna hastalarımızın ifadesi ile cevap verelim: Neye geri dönmek istiyoruz? Obezite kişilere bedensel, sosyal ve psikolojik olarak o kadar hasar veren bir hastalık ki, asıl korkunç olan obeziteyle yaşamaya devam etmek. Yoksa midenin bir kısmının çıkarılması hastalarda uzun vadede bir eksikliğe yol açmıyor.

Tüp mide ameliyatının diğer yöntemlerden en büyük üstünlüğü herhangi bir yabancı cisim yerleştirilmemesi ve sindirim sisteminin doğal akışının bozulmaması. Bu ameliyatın yeni anlaşılan ve aslında sadece mide hacmini küçülten bir ameliyat değil, aslında metabolik bir ameliyat olduğunu gösteren özellikleri de var.

Aşırı yediğimizde gerildiğini hissettiğimiz midenin üst kısmı fundus olarak adlandırılır. Yemeye başladığımızda mide alttan dolmaya başlar ve ancak fundus gerildiğinde doyduğumuzu hissederiz. İşte o klasik 20 dakika, fundusun gerilmesi ve beyne tokluk sinyalleri göndermesi için geçen süredir.  Ancak obez hastaların hepsinde hızlı yeme problemi vardır. Doyma hissi oluşmadan fazlasıyla gıda alınmış olur. İşte tüp mide ameliyatının etkinliği burada başlar. Normalde 1500 ml olan mide kapasitesi, bu ameliyattan sonra 100 ml’ye iner. Bu da hastanın ameliyat öncesi yediği gıdaların onda biri ile doymasını sağlar.

Tüp midenin tek etkisi hacim kısıtlama değildir. Fundustan Ghrelin adında ve açlık-tokluk dengesinde görevli, bizi yemeye yönlendiren bir hormon salgılanır. Tüp mide ameliyatından sonra Ghrelin düzeyinde ciddi düşüş olur.  Bunun kliniğe yansıması  hastanın yemeğe olan iştahında azalmadır.

 Tüp Mide Ameliyat Sonrası

Tüm diğer obezite ameliyatları gibi, tüp mide ameliyatları da laparoskopik olarak yapılır. Ameliyat ortalama 45-60 dakika sürer. Karında büyük bir kesi olmadığından ameliyat sonrasında hastanın derlenmesi çok daha rahat olur. Hastalarımızın tümü ameliyattan sonra 4-6 saat içinde yürümeye başlayabiliyorlar. 2. günden sonra da sulu gıda ile beslenmeye başlıyorlar. Genelde tamamı 3. Gün taburcu ediliyor.

 Tüp Mide Ameliyatında Olabilecek En Kötü Şey

Fıtık, safra kesesi gibi tüm ameliyatlar için geçerli olan riskler bu ameliyatlarda da geçerlidir. Bunlar kalp-akciğer problemleri, emboli, yara enfeksiyonu, fıtık gibi sorunlardır. Sadece bu ameliyata özgü tek büyük komplikasyon ise stapler dediğimiz kesi-dikiş hattından kaçak olmasıdır. % 1 olasılıkla oluşabilen bu durum ciddi bir komplikasyondur ve bazen ikinci ameliyata kadar gidebilen bir seri müdahale gerektirir. Buradaki yüzde oranının tamamen genel istatistiksel bir oran olduğunu, her yüz hastada birinde mutlaka kaçak olacağı anlamına gelmediğini de belirtmek gerekir.

Bu Ameliyatlardan Sonra Sadece Sulu Gıda mı Alınabiliyor?

Bu ameliyatlar hakkındaki en yaygın yanlış inançlardan biri de, hastanın ameliyattan sonra asla normal beslenemeyeceğidir. Biz bu kanıyı ortadan kaldırmak için ameliyat olmuş hastalarımızla sosyal medyada oluşturduğumuz Obezite Destek grupları aracılığıyla etkinlikler düzenliyoruz. Şimdiye kadar Ortaköy, Yalova, Topkapı, Ankara ve İzmir’de gerçekleştirdiğimiz bu kahvaltı veya pikniklerde, etraftakilerin en çok şaşırdığı konu da bu oluyor. “Aa, siz ameliyatlı değil misiniz? Et yiyebiliyor musunuz?” gibi sorularla sıkça karşılaşıyoruz.

Tüp mide ameliyatlarından sonra sıvı gıdayla beslenme süresi sadece 15 gündür. Ameliyat yerinin iyileşmesi ve midenin zorlanmaması için gerekli olan bu süreden sonra 15 gün de pure kıvamında beslenme dönemi gelir. 1. Aydan itibaren ameliyatlı hasta her tür gıdayı, miktarları çok azalmış olmak, çok iyi çiğnenmek ve yavaş yenmek kaydıyla tüketebilir.

Bu Ameliyatlardan Sonra Kilo Verme Sınırı Nedir?

Tüp mide gastrik bypass kadar olmasa da, çok etkili, hızlı ve fazla kilo verdiren bir yöntemdir. Ameliyatın ilk ayında genelde 10 kilo civarında bir kayıp görülür. İlk 6 ayda da fazla kilonun % 60’dan fazlası kaybedilmiş olur. Buna bağlı olarak hastanın tansiyon, şeker, eklem problemleri gibi yandaş sorunlarında da inanılmaz düzelmeler gerçekleşir.

Ancak zannedildiği gibi, kilo verme mütemadiyen devam etmez. Vücut fazla yağların ortadan kaldırılmasından sonra ideal kilosunu korumaya alır ve kişi sağlıklı beslenmeye devam ettikçe de kilo kaybı olmaz.

Ömür Boyu Vitamin veya İlaç Kullanmak Gerekiyormuş?

Tüp mide ameliyatlarında sindirim sisteminin doğal akışı bozulmadığından böyle bir zorunluluk yoktur. Ancak bazen demir emiliminde eksiklik ve buna bağlı kansızlık problem gelişebilir. Bu durumda demir ilacı desteği ile sorun çözülür.

 Ameliyata Rağmen Başarısız Olunması Mümkün mü?

Obezite cerrahisi size güçlü bir destek sunar, mucize vaadetmez. Kişi beslenme alışkanlıklarını, yaşam tarzını değiştirmedikçe, gıda alımının kısıtlanmasını sağlayan cerrahi yöntemler bile işe yaramayabilir. Bu tarz hastalar en ufak bir egzersiz yapmadan, sıvı ve yüksek kalorili gıda tüketen, örneğin çikolata eritip içen; sonra da neden kilo veremediklerini sorgulayan hastalardır. Böyle bir şey bilimsel olarak mümkün değildir. O nedenle, bu ameliyatlardan sonra mutlaka diyetisyen, psikyatrist, psikolog ve endokrinolog desteğinin devam etmesi gerekir.

DİĞER HABERLER

Murat Üstün

Murat Üstün

Genel Cerrahi & Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir