Genlerinizi Dinleyerek Kolayca Zayıflayın

Genlerinizi dinleyerek kolayca zayıflayın

Teknoloji ve bilim hızla ilerlerken kişilerin genetik şifreleri çözülüp diyet programı hazırlanan yeni bir uygulama testi ile dost ve düşman besinler artık çok kolay belirleniyor. Türkiye’de ilk kez uygulanan bu test ile artık daha hızlı ve kolay, ayrıca sağlıklı kilo verilebilecek.

Genlerin, besin öğelerinin metabolizmasını değiştirdiği gerçeği uzun zamandır biliniyor, bu nedenle genlerin özelliklerine göre planlanan kişiye özel diyetler artık daha hızlı ve kolay kilo vermede çok daha etkili. Kişinin sağlığını ve yaşam kalitesini destekleyen zayıflamaya yönelik diyet programı, başka bir kişide şişmanlığa ve metabolik sendroma yol açarak yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Diyet Beslenme ve Eğitim Danışmanlığı’ndan Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez’e göre, belirli miktar karbonhidrat, yağ veya proteinli bir beslenme tarzı bazıları için risk oluştururken, bazıları için aynı miktardaki bu besin öğeleri yararlı etki sağlayabilir.

Bu önemli metabolik olayın, bireyin sadece genetik farklılığından kaynaklandığını belirten Dönmez, bu nedenle sağlıklı kilo vermede en doğru yaklaşımın, ‘Weight Management Genetic Test’ yani, kilo vermek için uygulanan genetik şifre testi olduğunu söyledi.

Weight Management Genetic Testin, genetik araştırmalar sonucu oluşan ‘bireyselleştirilmiş’ ve ‘kişiye özel’ hazırlanmış diyet programı olduğunu belirten Dönmez, testin iki gün önce Türkiye’de de uygulanmaya başladığını belirtti ve test hakkında şu bilgileri verdi:

“Weight Management Genetic Test, yani kilo vermek için uygulanan genetik şifre testi, her bir bireyin yiyeceği besin ve besinden alacağı besin öğesinin yani karbonhidrat, yağ ve proteinin günlük miktarını açıkça gösteriyor. Test, kişisel gen profilini çıkararak, kilo verme diyetindeki kişinin hangi oranda karbonhidrat, hangi oranda yağ ve hangi oranda protein alması gerektiğini ortaya koyuyor.

 

KİLONUN GENETİK ŞİFRESİNİ ÇÖZÜYOR

Kilo yönetimi için sadece bir kere yapılan Weight Management Genetic Test, herhangi bir besine yasak koymadan, karbonhidrat, protein ve yağ miktarının bireye özgü planlanmasını sağlıyor. Kısaca kişinin genetik şifresini çözerek beklenenden 2.5 kat daha hızlı ve daha kolay kilo vermesine yardımcı oluyor.”

Bazı insanların yağa, bazılarının ise karbonhidrat veya proteine daha duyarlı olduğunu belirten Dönmez, testin bu anlamda önemli avantaj sağladığı görüşünde:

 

FİZİKSEL AKTİVİTE DUYARLILIĞINI DA BELİRLİYOR

“Örneğin tiroid hastası bir kişi, genetik özelliklerini bilmeden yapacağı en ağır zayıflama diyetinde haftada maksimum yarım kilo verecekse, bu testten sonraki diyetinde haftada 1 veya 1.5 kilo zayıflama şansına sahip olacak. Çünkü bazı insanlar yağa, bazıları karbonhidrata, bazıları da şekere duyarlı oluyor. Bu test diyecek ki, ‘sen düşük düzeyde yağ, orta düzeyde karbonhidrat ve protein alırsan, ancak o zaman kilo verebilirsin’. Veya ‘senin vücudun fiziksel aktiviteye duyarlı. O zaman sen fiziksel aktivite yapmazsan, ne kadar uğraşırsan uğraş, kilo veremez ve verdiğin kiloyu da ömür boyu koruyamazsın’ diyecek.”

Selahattin Dönmez, genlerin sesini dinleyerek zayıflamanın hızlanmasını sağlayan yöntemin, çocuklara ve hamilelere de uygulanabilen tıbbi bir test olduğunu belirtiyor.

 

AYRIŞTIRILMIŞ DNA ABD’YE GÖNDERİLİYOR

Kilo kontrolünde genetik şifre testi, ağız içindeki dokudan yapılıyor. Özel bir fırça yardımıyla iç yanaktaki epitel hücreler alınıyor. Bu hücreler özel bir laboratuarda kurutuluyor ve DNA’sı ayrıştırılıyor. Ayrıştırılmış DNA uygun koşullarda Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderiliyor, orada şifre çözülüyor ve geri gönderiliyor. Bu sonuca göre de kişiye beslenme reçetesi hazırlanıyor.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir