Güneşin en bonkör olduğu mevsim; YAZ

Kimi zaman uzun süredir görmediğimiz akrabamızı dostumuzu görmek için bir bahane, kimi zaman dinlenme ve tatil için bir fırsat olan yaza ­hele şükür­ kavuştuk. Sabah güne sıcacık güneşle başlamak, günlerin uzamasıyla birlikte akşam iş dönüşü havanın henüz daha kararmamış olması kendimizi iyi hissettiriyor.

Yazın hiç sevmediğimiz yanı ise artan sıcak ve nemle birlikte terleme, aşırı sıcağa tahammülsüzlük.Her dönemde olduğu gibi bu dönemde de beslenmemize dikkat ederek vücudumuzun bu uyum sürecine ayak uydurmasına yardımcı olabiliriz.

Artan sıcakla birlikte vücutta oluşan değişiklikler:

*Kalp debisinde azalmayla birlikte doku ve organlarda oksijenlenmede azalma oluşur.

*Kalp atım sayısı ve kan basıncındaki artışa bağlı olarak yaz aylarında yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarında artış olur.

*Kışa göre daha fazla terlediğimiz için su ve mineral kaybı artar, bulantı, baş dönmesi gibi şikayetlerde artış olur.

Yaz aylarında da her zaman olduğu gibi yeterli ve dengeli beslenme diyoruz. Dört yapraklı yonca olarak adlandırdığımız besin gruplarının yeterli miktarda tüketilmesiye bunu sağlayabiliriz.

Neler yemeli, Ne İçmeli ?

Özellikle sıvı kaybını dengelemek için günlük 2­2.5 litre su içmeliyiz. Terle birlikte oluşan sodyum ve potasyum kaybı için su dışında ayran, sebze ve meyve kullanabiliriz. Aşırı su kullanımı da vücutta ödem, bulantı ve kalsiyuma kaybına neden olacağı için 4 litrenin üzerinde su içmekten sakınmalıyız.

Öğün Düzeni :

Sabah erken saatte işe gidenler zaman yokluğundan, gece boyu süren yemek yeme alışkanığına sahip kişiler ise aç bir şekilde uyanmadıkları için çoğu zaman kahvaltı öğününü atlayabiliyorlar.Halbuki metabolizmamızın en hızlı çalıştığı ve fazla enerjiye gereksinim duyduğumuz zaman dilimi olduğu için kahvaltıyı mutlaka ama mutlaka yapmalıyız.

*Az ve sık yiyerek çok uzun süren açlıklardan uzak durduğumuzda, tansiyonumuzu dengelediğimiz gibi yeme krizlerinin de önüne geçebiliriz.

Sebze­ Meyve
Vücut direncimizi artırmak için yaza özgü çeşit çeşit sebze ve meyve nimetlerinden mutlaka faydalanmalıyız. Sebze ve meyve hem günlük posa ihtiyacımızı karşılamamıza yardımcı olup, hem de içindeki şeker sayesinde tatlı yememize engel olabilir. İçindeki yüksek su oranları sayesinde günlük sıvı ihtiyacımızı karşılamamıza da yardımcı olur.

Karpuz : İçeriğindeki laykopenin kansere karşı koruyu etki gösterdiğine dair yapılan çalışmalar mevcut.

Kayısı içersindeki beta karoten kansere karşı koruyu etki mekanizmasına sahip. Ayrıca posasından dolayı bağırsak çalışmasında etkili.

Domates: Laykopenden zengin. Kansere karşı koruyucu etkisi mevcuttur. Yiyecekleri Nasıl Saklamalı ­Pişirmeliyiz?

*Sebze ve meyveleri doğradıktan sonra bekletmek, haşlama sularını dökmek A, C ve B vitaminleri gibi vitamin ve mineral kayıplarına neden olur.

*Yaz aylarında özellikle besinlerde bozulmayı önlemek için, buzdolabında saklamalıyız.

*Dondurucudan çıkarıp çözdürdüğümüz bir yiyeceği tekrar dondurmamalıyız.

*Mümkün olduğunca haşlama, ızgara, fırında veya buharda pişirme yöntemlerini kullanmalıyız.

*Aşırı yağlı ve hamurlu yiyeceklerin tüketilmesine bağlı olarak yorgunluk, baş ağrısı ve tansiyon yükseliği gibi şikayetleri sık yaşayabiliriz.

*Yiyeceklerimizi en sağlı pişirme yöntemi hem zamandan tasarruf, hem de vitamin kayıplarının az olmasından dolayı düdüklü tencerede pişirme yöntemidir.

*Yazın akşam yemeklerinde sık sık kullanılan sebze kızartmaları yerine; sebzeleri fırında az yağla veya hiç yağ eklemeden fırınlayıp üzerine yoğurt ekleyerek yiyebiliriz.

*Saflaştırılmamış ve zenginleştirilmiş tahıl ürünleri tüketmeliyiz. Beyaz ekmek yerine tam buğday unundan yapılmış ekmek veya pirinç yerine buğday gibi.

*Yemeklere konulan yağ oranları azaltılabilir. Et giren sebze yemeğine ayrıca yağ eklememeliyiz.

*Çorba olarak sıcak havalarda soğuk yoğurtlu çorbalar tercih edilebilir.

Yazın en vazgeçilmezi tabi ki tatil ve o uzak duramadığımız ise açık büfeler. Peki tatile gidince açık büfe varsa ne yapmalıyız ?

*Bir kaç çeşit yemekten azar azar almakta fayda var.

* Tabağın dolu gözükmesi önce gözümüzü doyuracağı için sevdiğimiz salata ve sebzelerden bol alabiliriz.

* Aşırı yağlı ve soslu besinler yerine daha sade sossuz olanlarını kullanabiliriz. Unutmayalım salata bile kullandığınız sosa göre bazen masumluktan çıkabilir.

*Tatlı olarak sütlü hafif talılar veya meyveli tatlılar kullanabiliriz.Tatlı çeşidi bol olduğunda her tatlıdan bir tane almak yerine sevdiğimiz tatlılardan birini seçebiliriz.

Yaz Aylarında Artan Sağlık Problemi :Besin Zehirlenmesine Karşı Önlemler

*Özellikle çabuk bozulan et, süt,yumurta balık gibi besinleri buzdolabında saklamalıyız.

*Ürün alımında mutlaka etiket bilgisine bakıp bakanlık onayı, raf ömrü, saklama koşullarına dikkat etmeliyiz.

*Yemek hazırlama ve pişirmede hijyen kurallarına uymalıyız.

* Dışarıda yemek yerken güvenilir, bakanlık onayı almış yerleri tercih etmeliyiz.

*Sebze ve meyveleri çok iyi şekilde yıkamalıyız

Egzersiz : Vücudumuzu formda tutar, mutlu eder, kemik sağlığımızı korur

*Bir çoğumuz günlük rutin olarak yaptığı işleri egzersizden sayabiliyor. Gün boyu hiç oturmuyorum sürekli hareket halindeyim, ev, iş çocuklar arasında mekik dokuyorum bundan daha iyi egzersiz olur mu diyebilirsiniz. Biz de diyoruz ki hayır bu egzersiz sayılmaz. Bütün bu işleri yaparken yoğun bir stres altında yapıyorsunuz. Halbuki egzersiz kendinize zaman ayırıp, rahatlamanızı, stresten uzaklaşmayı daha enerjik ve mutlu olmanızı sağlar.

*Özellikle yemeği fazla kaçırdığımız günlerde yemekten yarım saat sonra en az 30 dakikalık tempolu yürüyüşler yapalım.

* Kışa göre daha fazla sıvı kaybımız olacağı için egzersize başlamadan önce 1­1.5 su bardak, egzersiz sırasında 15 dakikada yarım su bardak ve sonrasında da kaybedilen ağırlık kadar su  içmeliyiz.

* Asla aç karna spor yapmamalıyız. Spordan yaklaşık bir saat önce bir öğün almalıyız.

*Açık havada spor yaparken sabah erken saatleri ve ikindiden sonra olan saatleri tercih edelim.

Hepinizin güzel, sağlıklı ve enerji dolu bir yaz geçirmeniz dileğiyle…

DİĞER HABERLER

Azize Tavaslı Tura

Azize Tavaslı Tura

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir