Günlük alınması gereken vitaminler

Günlük alınması gereken vitaminler

Günlük yaşantımızda tükettiğimiz besinler bazı vitaminler içerir ancak genelde hepsinde aynı vitaminler bulunur. Zengin vitamin kaynakları olan ve sevmediğimiz besinler varsa ve bu vitaminlere vücudunuz her zaman ihtiyaç duyuyorsa bu konuda ciddi sıkıntılar var demektir.

Günlük alınması gereken vitaminler bellidir. Bu değerleri öğrenip yediklerinize yani beslenmenize göstereceğiniz çok az bir ilgi ile vitamin eksikliği yaşamadan sağlıklı olabilirsiniz. Fazla alınan vitaminler sağlık sorunlarına neden olabilir. A vitamini fazla alındığında baş ağrısına neden olabilir. Ayrıca karaciğer, kemik, ve merkezi sinir sistemi bozuklukları yaşanabilir. C vitaminin genelde soğuk algınlığı benzeri hastalıklardan koruduğu söylenir ancak doğru değildir. İşe yaradığı kısım bağışıklığı güçlendirir ve çabuk hasta olmamanızı sağlar. Bu her hastalık için geçerlidir.

E vitamini yüksek ölçüde vücutta bulunursa kanın incelmesine sebep olur. Kalbi koruduğuna ve kanseri önleme gibi konularda kanıtlanmış bir araştırma yoktur. Günlük olarak 15 mg. yani 1 avuç kavrulmuş badem sizin günlük ihtiyacınıza karşılıktır.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir