Bağışıklık Güçlendiren Besinler

Güvenebileceğiniz besinler

Daha çok organik ürünler konusunda titiz davrananlar için daha hesaplı olabilecek bir araştırma yapıldı. Environmental Working Group’un (EWG) ABD’de yaptığı araştırmaya göre, 15 sebze ve meyve temiz çıktı.

Bu ne demek oluyor; besinleri satın alırken illa organik olanını almak zorunda değilsiniz. Bu ürünler nelerdir ve faydaları nedir diye merak ettiyseniz sizler için araştırdık.

 • Soğan
Vücut direncini arttırır. Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Soğuk algınlığı, grip, astım ve bronşit hastalıklarında faydalıdır. Nefes yollarını açar ve öksürüğü keser. Damar tıkanıklığını önler. Kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur. Kandaki şeker seviyesini ayarlayan soğan şeker hastalarına faydalıdır. Böbrek ağrılarını hafifletir. Böbrek kumlarının ve taşların dökülmesine yardımcı olur ve tekrar oluşmalarını önler. Mikrop öldürücü etkisi vardır. Vücuttaki ve kandaki zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır. Yaraların daha hızlı kapanmasına yardımcı olur. Egzama, dolama gibi cilt hastalıklarına karşı faydalıdır. Karaciğerin çalışmasını düzenler. Hazmı kolaylaştırır. Kanı temizler. Sinirleri rahatlatır, sıkıntı ve bunalıma iyi gelir. Uyku problemi çekenlere faydalıdır. Hafızayı güçlendirir. Cinsel gücü arttırır. Kemik erimesine karşı etkilidir.
 • Avokado
Kalp ve damar sağlığını korur. Kandaki kötü kolesterolü düşürür. Asparagin, aspartik asit, glutamin ve glutamik asit gibi serbest aminoasitlere diğer meyvelerden daha fazla oranda sahiptir . Zararlı toksinlerin vücuttan atar. Tansiyon düşürücü etkisi vardır. Yangı giderici ve nemlendirici özelliğiyle avokado yağı egzema ve sedef sorunlarında kullanılır. Üreme sağlığında etkilidir. Hücrelerin yenilenmesini sağlar. Zengin demir içeriğiyle kansızlığı önleyici etkiside bulunur.
 • Mısır
Nişasta bakımından son derece zengindir. A vitamini açısından zengindir.A vitamini açısından zengindir. A vitamini gözler, kemikler, diş ve böbrekler için gereklidir. Mısırözü yağı damarsertliğini önler.
 • Ananas
Ananas kilo verdirmedeki özelliğ ilede tanılır. Ananas suyu vücuttaki yağı etkili bir şekilde eritir. Mide ve bağırsakları temizler. İçerdiği B vitamini sayesinde cilt ve saçı gelişiminde etkilir. Tansiyon ve kandaki yağ oranını düşürür. Nezle ve soğuk algınlığı içinde birebir etkileri vardır. Ananas suyu ateşin düşürülmesi ve nefes borusu enfeksiyonunun önlenmesinde de etkilidir. Beyne giden kan yollarını temizler ve kan dolaşımını arttırır. Ayrıca bromelain enziminin CCS molekülünü içerdiği için kansere karşı da insan vücudunun bağışıklık sistemini harekete geçirdiği kanıtlanmıştır.
 • Mango
Sinirler, cilt ve saçlar için çok yararlıdır. Potasyum, lif ve kuvvetli bir anti-oksidan deposudur. A, C, E vitaminleri içeriri. Demir Böbreklere faydalıdır, Kanı temizler, Sindirimi hızlandırır, Asitli yiyecekleri nötralize eder. Tuz ile yendiğinde yaz aylarında aşırı terleme sonucu oluşan tuz ve demir kaybını azaltır.
 • Bezelye
Kabızlığı gidericidir. Kan yapar. Kan kanserine karşı koruyucudur. Kandaki kötü kolesterol düzeyini düşürür. Böylece kandaki şeker düzeyi artış ve azalmalarını bir düzene sokup bedenin enerji düzeyini sabit tutar. Yüksek oranda B1 vitamini içerir, bu sebeple uyku düzene sağlar. Hamileliği önleyici bazı maddeler de bulunmaktadır.
 • Kuşkonmaz
Kalp hastalıklarından doğan ödemleri giderir. Kalp krizini önler. İdrar yollarındaki hastalıkları temizler. Sinir sistemini güçlendirir. Kırmızı et tüketimi konusunda sıkıntı yaşanlar için bu iki besini aynı anda tüketmeleri önerilmektedir. Karaciğer ve böbrekleri temizler ve şişkinlik varsa inmesine yardımcı olur. Zihin yoğunlunu giderir ve zindelik veriri. En önemli özelliklerinden biri sivil tedavisinde  sivilce ve egzamaları iyileştirme konusunda birebir çözümdür.
 • Kivi
A ve C vitaminleri ile potasyum açısından çok zengidir. Kalsiyum, demir ve magnezyum gibi mineralleri içerir. Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığı önler. Vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Nezle ve grip gibi soğuk algınlıklarına iyi gelir. Nefes açıcı etkisi ile astımlılara faydalıdır. Başta göğüs kanseri olmak üzere, kanser oluşumuna ve ilerlemesine karşı koruyucudur. Kan basıncını dengeler. Tansiyonu ve kandaki kolesterol oranını düşürür. Karaciğeri çalıştırır ve kanı temizler. Kansızlığa ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Yaşlanmanın ciltteki belirtilerini azaltır.
 • Lahana
Hastalıklara karşı direnci artırır. Antioksidan maddeleriyle kalp hastalıklarına yakalanma, felç geçirme ve katarakt illetine tutulma rizikolarını azaltmaktadır. Bedenin bağışıklık sistemini uyarmakta, bazı bakteri ve virüs türlerini yok etmektedir. Mayalandırılmış lahana hazımsızlığa ve gut hastalığına iyi gelir. Turpgiller gibi bedenin iyot emilimini azaltır. Haftada 2-3 kezden çok lahana yiyen kişiler, iyotlu besin ya da iyotlu tuz almayı ihmal etmemelidir, özellikle içme suyunun az iyot içerdiği yörelerde durum böyledir.
 • Patlıcan
 • Kavun
 • Karpuz
 • Greyfurt
 • Yer Elması

 

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir