Hamileler için önemli uyarılar

Hamileler için önemli uyarılar

Özellikle kış aylarında hamile olan anne adayları, bu haber sizin için. Bebeğiniz ve kendiniz için çok önemli ipuçları veriyoruz.

Hamilelik sürecini bu kış günlerinde çok daha sağlıklı geçirmek ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için 5 kuralımız var:

Dengeli beslenme ve düzenli uyku: Kışı hastalıklardan korunarak geçirmek için vücut direnci yüksek tutulmalı. Bol c vitamini içeren kış meyvelerinden limon, greyfurt, portakal, kivi tüketilmeli. Onun dışında bolca kuşburnu, sivri biber, maydonoz ve roka yenmeli.Gece yatmadan muzlu süt, rahatlamanızı sağlayacaktır. Fazla kilo alımını engellemek için karbonhidrat tüketimi azaltılabilir. Özellikle et, balık, tavuk, yumurta gibi protein; süt, ayran, yoğurt gibi kalsiyum içeren besinler tüketilmeli.

Haftada en az bir kez balık tüketin: Yaz hamileliği geçirenler D vitaminini güneşten bolca alırlar. Fakat kış annelerinin böyle bir şansı olmadığı için bu ihtiyacı balıktan karşılamaları gerekir. Kemik ve diş sağlığı için oldukça önemli bir öğün olan balıktan haftada en az bir öğün tüketmek gerekir.

Kapalı mekanlardan uzak durun: Mümkün olduğu kadar kapalı ve kalabalık olan alanlardan uzak durun. Kış mevsiminde bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski oldukça fazla. Bu nedenle evinizi havalandırmayı ihmal etmeyin. Ellerinizi sık sık yıkayın.

Pasif sigara içiciliğinden kaçının: Kendinizin ve bebeğinizin sağlığı için bulunduğunuz ortamda sigara içilmesine izin vermeyin.

Yürüyüş yapın ya da yüzün: Yürüyüş hamilelikte yapılabilecek en kolay egzersizdir. Dışarıda hava koşulları uygun değilse zorlanmadan yürüyüş bandını kullanabilirsiniz. Bunun dışında hamilelik sürecinin en ideal sporu yüzmedir. Doğum sancılarını azaltır, doğumdan sonra vücudun eski formuna girmesini kolaylaştırır.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir