hangi-vucut-tipine-sahibiz

Hangi vücut tipine sahibiz?


Sitemiz stil danışmanlarından İlkay Çoruhlu, bu haftaki yazısında okuyuculara hangi vücut tipine sahip olduklarını gösteriyor.

Merhaba sevgili okurlar,  bir önceki yazımızda  vücudumuzla barışık kalarak öne çıkarmak istediğimiz kısımlardan bahsetmiştik.

Bu yazımızda toplamda 7 tane olan vücut  tipinden bahsedeceğiz, her birimiz hangi vücut tipine sahip olduğumuzu göreceğiz ve bir sonraki yazımızda vücut tipimize uygun nasıl giyinebiliriz bu konuyu ele alacağız.

Sevgili okurlar yukarıda da bahsettiğim gibi vücut tipleri toplamda 7 tanedir;

 1. DİKDÖRTGEN VÜCUT
 2. OVAL VÜCUT
 3. ÜÇGEN VÜCUT
 4. TERS ÜÇGEN VÜCUT
 5. KUM SAATİ VÜCUT
 6. SEKİZ ( 8 ) ŞEKİLLİ VÜCUT
 7. İDEAL VÜCUT

Şimdi biraz bu tanımların açılımına bakalım;

 1. DİKDÖRTGEN VÜCUT

Vücutta çok az kıvrım vardır, bel oyuntusu çok fazla değildir, ölçüler neredeyse birbirine eşittir, karşıdan bakıldığında düz bir vücuttur.

 1. OVAL VÜCUT

Kalçalar çok geniş, omuzlar ve göğüs kısmı, kalçalara göre çok dardır, vücudun üst bölümü alt bölümüne göre daha kalındır.

 1. ÜÇGEN VÜCUT

Bel  kıvrımlı, oyuntusu fazladır, kalçalar üst bedene göre daha geniş kıvrımlı ve yuvarlaktır, yüz bölgesi ve üst beden alt bedene göre daha incedir.

 1. TERS ÜÇGEN VÜCUT

Omuzlar ve kalça alt bedene göre fark edilir derecede geniştir, kalçalar ve basen bölgesi ince ve düzdür, bel oyuntusu yok denecek kadar azdır.

 1. KUM SAATİ VÜCUT

Vücut kıvrımlı ve ince ancak zayıf değildir ; göğüs ve kalçalar hemen hemen aynı ölçüdedir, omuzlar kare şeklinde ve köşelidir.

 1. SEKİZ ( 8 ) ŞEKİLLİ VÜCUT

Omuzlar ve kalçalar kare şeklinde ve köşelidir., Gögüs kafesi dar, gögüsler genelde küçüktür, basen bölgesi kıvrımlıdır.

 1. İDEAL VÜCUT

Kadınlar için ideal vücut tipi hemen hemen kum saati görüntüsüdür, diyebiliriz, ancak tam ideal vücut tipi, gögüs ve kalça oranı 1-2 cm oynama ile hemen hemen aynı, bel oyuntusu fark edilir derecede belirgin, kalça hatları yuvarlak olan ve kum saati diye tabir ettiğimiz vücut ağırlığının biraz daha altında olan vücüt tipi ideal vücut tipidir.

Bir sonraki yazımızda hangi vücut tipinin nasıl giyinmesi gerektiği konusunu inceleyeceğiz.

Unutmayın hayat başarılı yada başarısız küçük denemeler ve yanılmalarla mükemmelleşir, sizde zamanla küçük denemelerle ve tecrübelerle vücut  tipinize ve renginize uygun olabilecek kıyafetleri bir bakışta anlayabilecek bir bakış açısı ve tecrübeye  sahip olacaksınız, zaten zevklisiniz, küçük hoşnutsuzluklarınızda var ise kaybolup gidecek, sadece kendinize biraz zaman verin ve güvenin.

Sevgi ve Saygılarımla

DİĞER HABERLER

İlkay Çoruhlu

İlkay Çoruhlu

İmaj Koçu ve Stil Danışmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir