Hareket Zamanı

Hareket zamanı

Üniversite 2. Sınıfta iken güzel bir ödevimiz vardı.  Gün boyunca ne kadar hareket ettiğimizi, neler yaptığımızı, kaç saat yürüdüğümüzü ve kaç saat oturduğumuzu yazacaktık. Bende kendime 1 gün ayırdım ve yaptığım hareketlerimi kaydettim.

Üniversite öğrencisi olmamın da vermiş olduğu avantajla ortaya müthiş bir sonuç çıktı. Günümün çoğunun yürüyerek geçtiğini fark ettim. Aradan yıllar geçti ve mezun oldum, işe başladım. Geçenlerde belimin ağrısı ile irkildim ve kaç saattir oturduğumu düşünmeye başladım. Epeyce bir olmuştu. Sonra ödevimi hatırladım birden. Bu günümü hesaplamak istedim ve başladım kaydetmeye… Sabah kalktım. El yüz, yıkama, duşa girme, giyinmeydi makyajdı derken 1 saatim ayakta geçti. Evden çıkış, on dakikalık yürüyüş ve ofise gelmek ve aynı şekilde akşam evimin yolunu tutmak derken 1 saatim de yollarda geçti. Ofiste yarım saatte bir ayağa kalktığımı ve dolaştığımı düşündüm. Ancak 3+1 ‘lik bir dairenin koridorunu düşünürsek toplasan ancak 1 saatimin da koridorlarda geçtiğini hesapladım. Neyse ki evim 4. Katta ve ben asansör kullanmıyorum. Bu benim için avantaj. Eve gidince de  televizyonumun karşısında yatar pozisyona geçmek için de galiba 1-2 saat harcamıştım.

E her gün 7 de saat uyurum ben. Peki geri kalan 12 saatte ne yapıyorum? Çok acı ama galiba OTURUYORUM. İşte bel ağrımın nedeni apaçık ortaydı. Günümün neredeyse yarısını oturarak geçiriyordum. Ben diyetisyenim. Hem işimden hem de alışkanlıklarımdan dolayı sağlıklı ve dozunda beslenirim. Ama bu yetmiyordu. Benim bile yoğun iş tempom ve hareketsiz kalmam belli başlı sağlık problemlerine neden olabiliyordu. Peki ya siz?

Gün içinde kaç saat oturuyor veya kaç saat hareket etmeden, kıpırdamadan duruyorsunuz ? Uzmanların önerileri çok açık. Gün içinde 7.000 ila 10.000 adım atmamız gerekiyor. Bunun dışında biraz enerji sarf etmek, eklemlerimizi çalıştırmak, hareketli olmak gerekiyor. Günümüzde sayıları on binleri aşmış kalp, damar hastalarından, diyabetlilerden, eklem problemi yaşayan kişilerden biri olmamak için biraz hareket etmek gerekiyor. Ben 2012’yi HAREKET YILI seçtim. Sizi de yanıma bekliyorum. Daha sağlıklı yaş almak için biraz hareketin kimseye zararı olmaz dimi :)

Televizyon Seyretmek 1 dak. 0,022kkal
Duş almak 15 dak 37.5 kkal
Yürüyüş yapmak 20 dak 72 kkal
Bulaşık yıkamak 15 dak 6 kkal
Uyumak 15 dak 21 kkal
Mutfak işleri 30 dak 75 kkal
Bilgisayar kullanmak 30 dak 45 kkal
Merdiven çıkmak 15 dak 18 kkal
Aerobik 30 dak 210 kkal
Bisiklete binmek 30 dak 315 kalori

 

DİĞER HABERLER

Başak Kefeli

Başak Kefeli

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir