Havalar soğuyor gribe dikkat!

Havalar soğuyor gribe dikkat!

Sıcak günlerin bitmesiyle birlikte, bir gün rüzgarlı bir gün soğukhavalarda hastalanmamak için biraz dikkatli olmalıyız. Güçlü birbağışıklık sistemi bizi pek çok hatalığa karşı koruyabilmekte fakatbizimde bazı önlemler almamız gerekiyor. Kişilerle tokalaştığınız daservise otobüse bindiğinizde muhtemel hasta olan kişilerden gripvirüslerini almanız mümkün.Memorial Ataşehir Hastanesi GöğüsHastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. İlkay Keskinel, sizi günlerce yatağadüşürebilecek grip ve korunma yolları konusunda bilgi verdi.

Grip, bir virüs hastalığı olduğundan antibiyotik tedavisi etkili olmamaktadır. Mevsim değişikliğine bağlı olarak aynı gün içerisinde sıcak ve soğukhavayı birlikte hissedebilmekteyiz. Bu tür hava değişimleri gribeyakalanma riskinizi artıran en önemli nedenlerden biridir. Grip,çoğunlukla sonbahar ve kış aylarında görülen, hastalığı taşıyankişilerin öksürmesi ya da hapşırması ile havaya yayılan damlacıklarlave doğrudan temasla bulaşan bir hastalıktır. Kuluçka dönemi, 1-4 günarasındadır. Belirtilerin başlamasından önceki 24 saat ve sonraki beşgün kişinin bulaştırıcılığı devam eder.

Gribin belirtileri arasında ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı,hapşırık, öksürük, baş ağrısı, kaslarda ve eklemlerde ağrı vehalsizlik sayılabilir. Genellikle 1-2 hafta içinde iyileşme görülür.Ancak yaşlılarda, diyabetlilerde, altta yatan böbreğe, kalbe ya dasolunum sistemine ait kronik hastalığı olan kişilerde daha ağırseyredebilir. Bunun yanında zatürre gibi hastalıklara da zeminhazırlayabilir. Grip, bir virüs hastalığı olduğundan antibiyotiktedavisine yanıt vermez. Hastalara bol sıvı almaları, yatak istirahative belirtilere yönelik ilaçlar önerilir. Virüse yönelik ilaçlar erkendönemde faydalı olmaktadır

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir