Hazır diyetler çöpe

Kışın o soğuk havalarda kendinizi eve kapatıp mutluluğu yiyeceklerde arayanlardansanız, istenmeyen kilolarla başınız dertte olabilir. Geçen yıl, ondan önceki yıl, bir önceki yıl da, bu zamanlar “kilo vermeliyim” demiştiniz belki de. Bu bir deja vu mu acaba ?

  Hayatınızda yapacağınız ufak bazı değişikliklerle sürekli kilo al- kilo ver süreci kaderiniz olmaktan çıkabilir. Bu kiloları verirkenkalıcı olması ve sağlıklı bir şekilde vermek işin püf noktası.  Malum bahar temizlikleri başladı, evimizi bedenimizi temizleyip arındırırken beynimizi de gereksiz bilgi kirliliğinden arındırmanın zamanı. Evet bilgi kirliliği diyorum çünkü ne kadar çok size ait olmayan, sizin için yazılmamış diyet varsa hepsini çöpe atmalı. Arkadaşınızdan duyduğunuz,

“bak bu kilo verdirir, bu çay yağ eritir” gibi bütün kulaktan dolma bilgileri de çöpe atalım.   

Peki Ne Yapalım ?

  • Neden kilo vermek istediğinizi belirleyin.
  • Duygusal açlık mı fiziksel açlık mı size daha çok yemek yediriyor? Hepimizin içinde istemese de biriktirdiği, söyleyemediği cümleleri var. Kendimizi  güçsüz hissettiğimiz konular. Yoğun stres altında iştahımız açılabilir. Kendimizi yemek yiyerek rahatlamaya alıştırmış olabiliriz. Bu noktada stresli dönemlerde rahatlamak için “yemek” yerine başka bir şey koyabilmemiz lazım.
  • Kullandığınız bir ilaç veya sağlık sorunlarından sonra kilo almaya başladıysanız beslenme alışkanlıklarınızı yeniden düzenlemek adına mutlaka bir diyetisyenden yardım alın.
  • Uzun açlıklarla kilo vererek kas kaybına neden olursunuz. İstediğimiz kilo kaybı, sağlık kaybı değil!
  • Diyetinizde aşırılıklara yer yok. Diyetisyeninizin size hazırladığı programdan fazla yemediğiniz gibi listedekinden daha az da yemeyin.
  • Uyku düzeninize özellikle dikkat edin. Yanlış saatlerde yatıp kalkmak kilo almanıza sebep olabileceği gibi kilo vermenize de engel olabilir.
  • Kilo verme sürecinde kendinizle savaş içinde olmayın. Yanlış bir şey yaptığınızda kendinize kızıp, sinirlenmek yerine nasıl telafi edebileceğinizi düşünün.
  • Yediğiniz yemeğin hakkını verin. Hızlı hızlı, ayak üstü atıştırmalıklar yerine; ne yediğinizin farkına vararak mümkün olduğunca yavaş, iyi çiğneyerek yemek yemenin lezzetini hissederek yemeye çalışın.
  • Sağlıklı beslenme mi, zayıflama mı amaç ? Amacınız zayıflamak için sağlıklı beslenme olursa kilo verdikten sonra sağlıklı beslenmeyi bırakacağınız için tekrar kilo almanız kaçınılmaz. Halbuki, sağlıklı beslenmeyi amaçlarsanız her zaman sağlıklı ve ideal kilolarınızda olursunuz.

DİĞER HABERLER

Azize Tavaslı Tura

Azize Tavaslı Tura

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir