Hızlı kilo vermek

Hızlı kilo vermek


Hızlı kilo vermek deyince ilk akla gelen meyve sebzeler olur. Tüm meyve ve sebzeler lif içeriği zengin besin gruplarıdır. Dolayısıyla sebze ve meyveler gönül rahatlığıyla tüketilebilir. Ancak bu sınırsız tüketmek anlamına gelmemektedir. Örneğin muz yerine yeşil elma yada ekşi erik tüketilmesi daha faydalı olabilir.

Diyet ve hızlı kilo vermek için insanlar ilk olarak light ürünlere yönelmektedir. Ancak bu tüm light ürünler için geçerli değildir. Light ürünlerde enerji oranı sadece %25 oranında azaltıldığı unutulmamalıdır. Ancak süt, yoğurt, peynir gibi ürünlerin light seçeneklerine güvenilebilir. Ayrıca lif içeriği yüksek olan tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, esmer ekmeği beyaz ekmeğe tercih edilebilir. Aralarında kolari açısından hemen hemen hiç fark yoktur fakat lifli yiyecekleri tercih ettiğimizde şeker kolesterol ve tansiyonu dengelemeye, bağırsakları çalıştırmaya, sindirimi kolaylaştırmak ve kalın bağırsak kanserinden korunmak gibi faydaları görülmektedir.

Esmer makarna , pirinç yerine bulgur yada kepekli pirinç tercih edilebilir. Lif oranı en yüksek olan besin öğelerinden kuru fasulye, nohut, mercimek, kuru barbunya gibi yiyecekleri günlük beslenmede tüketilmelidir.  Haftada en az iki kez kuru baklagil tüketilmelidir.

Hızlı kilo vermek için fazla tüketilen yiyeceklerden biriside salatadır. Salata sağlıklıdır fakat içine katılan yağ miktarı önemlidir. Önerilen yap miktarı kişi başı ortalama 1 tatlı kaşığıdır.

Kahvaltı sırasında klasik kahvaltılar yerine kahvaltılık gevrekleri süt ile birlikte tüketilebilir.

Hızlı kilo vermek için önemli olan bir diğer konu ise sebzelerin hazırlanma şekilleridir.  Tüketilen sebzeler az yağlı, buharda pişirilmiş veya haşlanmış olmalıdır.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir