İdeal kilonuzu koruma yolları

İdeal kiloda olmak ve bunu korumak kilo vermekten daha önemlidir. Bu özel konu hakkında sitemiz diyetisyenlerinden Tuğçe Sert size harika önerilerde bulunuyor. Diyetisyen Tuğçe Sert’in en özel yazılarını artık sitemizden takip edebilirsiniz.

Bugüne kadar zayıflamak için çeşitli diyetler, zayıflama ilaçları, farklı sporlar, akupunktur gibi farklı yöntemler denemiş, hepsinin sonucunda verdiğiniz kiloları tekrar hatta fazlasıyla almış olabilirsiniz. Bana gelen çoğu danışanımın en büyük şikâyetlerinden biri geçmişte verdikleri kiloları koruyamamaktır. Bu durumun en önemli nedeni, istenilen kiloya gelince, diyeti ve sporu bırakıp tekrar eski alışkanlıklara dönmektir. Vücudunuz yediklerinizin aynasıdır. Yaşam şeklinize adapte olur ve siz ne yiyorsanız, ne kadar hareket ediyorsanız vücudunuza yansır. İdeal kilonuza geldikten sonra tekrar çikolata, kola, hamur işi gibi beslenme alışkanlıklarınıza dönerseniz kilo almanız kaçınılmaz olacaktır. Hiçbir diyet kalıcı kilo verdirmez. Önemli olan sizin diyeti kalıcı kılmanızdır.

Kısa değil, uzun süreli ve kalıcı değişiklikler yapmaya çalışın. Zayıflamaya karar verdiğinizde, yaşam şeklinizle ilgili olarak yapacağınız kalıcı değişiklikler, ideal kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Bu nedenle uyguladığınız beslenme programının sürdürülebilir olmasına özen gösterin. Örneğin, sadece protein tükettiğiniz bir diyet, kilo vermenizi sağlasa da ömür boyu sadece protein kaynaklarıyla beslenemezsiniz. Bu nedenle öyle bir diyetle istediğiniz kiloya gelseniz de, tekrar kilo almanız kaçınılmaz olur. Hayatınızda küçük değişiklikleri kalıcı kılmaya çalışın. Beyaz ekmeği hayatınızdan çıkartın. Onun yerine tam buğday ekmek tüketmeye çalışın. Ara öğün yapmayı kural haline getirin. Özellikle ikindi ara öğününü atlamayın. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye çalışın. Hayatınız boyunca beslenme sisteminizi 3 ana, en az 2 ara öğün şeklinde planlayın. Şekerli ve yüksek yağlı besinleri hayatınızda çıkartın. Porsiyon kontrolünüze hep dikkat edin.

Sadece kilo verene kadar spor yapmayın. En sık yapılan hatalardan biri de, genellikle sporun sadece diyet sürecinde yapılmasıdır. Kilo vermek için her gün saatlerce spor yapmak ve istediğiniz kiloya geldiğinizde sporu bırakmak, verdiğiniz kiloları hızla almanıza neden olur. Bu yüzden hep sürdürebileceğiniz sporlar tercih etmeye çalışın. İdeal kilonuza geldiğinizde, korumak için her gün 30-40 dk veya haftada 3 gün 50-60 dk spor yapmayı ihmal etmeyin.

Öğünlerinizi dengelemeye çalışın. Diyet yaparken, ben ömür boyu böylemi besleneceğim hiç mi pasta, börek yemeyeceğim diye düşünebilirsiniz. Önemli olan diyet sürecinde de, sonrasında da bu dengeyi kurabilmek. Gün içinde fazla miktarda yediğinizi düşündüğünüz bir öğünü, diğer öğünde daha az yiyerek veya egzersizi arttırarak dengeleyebilirsiniz. Hiçbir zaman, nasıl olsa çok yedim bundan sonra toparlayamam diye düşünmeyin. Kilonuzu kontrol altında tutmaya çalışın. Haftada 1 gün aç karnına iç çamaşırlarınızla tartılın ve kilonuzu not edin.

DİĞER HABERLER

Tuğçe Sert

Tuğçe Sert

Diyetisyen Tuğçe SERT

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir