Ihlamur ve faydaları


Kış ayları geldiğinde herkes için bir bitki çayı telaşı başlar. Kimi zaman ısınmak için, kimin zaman hastalıklara karşı korunmak için, kimi zaman tedavilerde kullanmak adına özellikle soğuyan havalar ile bitki çayı tüketimi artar.

Bunların başında ise birçok farklı bitkinin çayı olsa da ıhlamur herkes için özel bir yerdedir. Ihlamur yaprakları güçlü antioksidanlardan flavonoidleri içerir. Bu özelliği ile soğuk algınlıkları, nezle ve gribal enfeksiyonlarda özellikle tedavide etkilidir. Aynı zamanda içeriğinde müsilajlar ile mukus yatıştırıcı, balgam söktürücü özelliğinden viral veya bakteriyel boğaz enfeksiyonlarında, yüksek ateş şikayetlerinde, kronik öksürüklerde tedaviye yardımcı olur. Çiçeklerinde bulunan uçucu yağlar ile vücudu rahatlatarak, gerginliği alarak, özellikle akşam saatlerinde tüketilmesi ile uykuya yardımcı olur. Ayrıca sıvı alımını destekleyerek, özellikle limon eklenerek içildiğinde vücuttaki fazla ödem ve şişkinlikleri azaltarak rahatlatır.

Hoş kokusu ve aroması ile lezzetli de bir bitki çayı olarak bilinen ıhlamurun birçok çeşidi olmasına rağmen iyi bir demleme yöntemi ile faydası maksimum alınır. 1 tatlı kaşığı kadar kurutulmuş ıhlamur üzerine kaynatılmış eklenir, 15 dakika kadar demletildikten sonra içilir. İçerisine bal, karanfil ve/veya limon eklenerek tedavi özelliklerine destek sağlanabilir.

DİĞER HABERLER

Müge Başer

Müge Başer

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir