İlerleyen yaşlarda uzak durmanız gereken 5 besin!

İlerleyen yaşlarda uzak durmanız gereken 5 besin!

Sitemiz diyetisyenlerinden Oya Neva Demirkol, 50’li yaşlarda uzak durulması gereken besinleri açıklayarak, nasıl beslenmek gerektiği ile ilgili önerilerde bulunuyor.

Artık 5 ile başlayan sayılara ulaştıysanız bazı besinleri hayatınızdan elemekte yarar var! Yarım asrı devirmiş biri olarak, yaşam kalitenizi arttırmak adına yediklerinize daha fazla dikkat etmelisiniz. Bu durum sizi korkutmasın, sadece her yaşın getirmiş olduğu belirli fiziksel değişimleri yaşıyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey bu fiziksel değişimleri, tükettiğiniz besinlerle en iyi şekilde desteklemek ve her yaşı en mutlu şekilde geçirmek!

İşte 50’lerinizde uzak durmanız gereken besinler:

Turşu: Araştırmalara göre Türkiye’de 3 kişiden biri tansiyon hastası ve tansiyon hastalığına yakalanma oranı yaşla beraber artıyor. Yüksek sodyum içeren besinler kan basıncını arttıran sebeplerden bir tanesi. Bu nedenle özellikle 50’li yaşlardan itibaren düşük sodyumlu bir diyet uygulamak çok önemli. Düşük sodyumlu bir diyet uyguladığınızda kalp hastalıklarına yakalanma ve kalp krizi geçirme olasılığınız bir hayli düşüyor. Peki yüksek sodyum içeriğine sahip besinlerden uzak durmak ne anlama geliyor? İşlenmiş ve paketlenmiş gıdaların çoğu, turşular ve elbette tuz yüksek oranda sodyum içeriğine sahiptir. Özellikle 1 adet salatalık turşusu içerisinde 1180 mg sodyum içermektedir. Bu değer neredeyse bir yetişkinin günlük alması gereken sodyum miktarına eşit! Yaşlanma sürecinizi yavaşlatmak ve yaşam kalitenizi yüksek tutmak için 50’li yaşlarda turşu tüketmekten vazgeçin.

Karışık Pizza: Yaşın artmasıyla beraber metabolizma hızının düştüğü bir gerçek. Metabolizmanın yavaşlaması da kilo almanın kilo vermekten daha kolay hale geldiği anlamına geliyor. Karışık pizzalar içeriğindeki işlenmiş etler, yağ içeriği ve yüksek karbonhidrat bakımından 50’li yaşlarda sizin için uygun bir alternatif olmayacak. Ancak canınız pizza çektiğinde oluşturabileceğiniz sağlıklı alternatifler de mevcut! Pizzanızı seçerken veya hazırlarken bol sebzeli olmasına ve ekstra peynir ilave ettirmemeye özen gösterin. Yüksek karbonhidrat içeriğini azaltmak amacıyla kalın hamur pizzayı ince hamura dönüştürebilir ve 1 dilim dilimden alacağınız enerjiyi 100 kalori azaltabilirsiniz!

Gazlı ve Şekerli İçecekler: Gazlı ve şekerli içecekler hiçbir yaşta tüketilmemesi gerekenlerden. Ancak 50’lerden sonra tüketildiğinde yüksek derecede şeker içeren bu içecekler kan şekerinin ani yükselmesine sebep olarak kan şekeri seviyelerini darmadağın edebiliyor. Araştırmalar yüksek şeker içeriğine sahip diyetlerin, kolesterol ve trigliserit seviyelerini arttırdığını ve bu durumun da kalp sağlığı açısından risk oluşturduğunu gösteriyor. Sağlığınız için özellikle 50’li yaşlarda bu gazlı ve şekerli içecekleri tüketmemeye özen gösterin.

Hamur işleri: 50’li yaşlarda başlayan bir diğer durum da metabolizmanızın artık eskisi kadar hızlı çalışmaması ve enerjinizin eskisi kadar yüksek olmaması. Bu yüzden bu yaşlardan itibaren vücudu doğru kaynaklardan enerji kazandırmak ve metabolizmayı hızlandırmak oldukça önemli. Yüksek oranda yağ ve kalori içeren börekler, poğaçalar, kekler size enerji verecek iyi kaynaklar gibi görünebilir. Ancak bu besinlerin içerisindeki yüksek yağ ve rafine şeker sadece birkaç saat sonra enerjinizin düşmesine sebep olacak, üstelik vücudunuz bu yüksek kalorili besinleri yakmada zorluk yaşayacağı için aldığınız kilolar yanınıza kalacak! Kan şekerinin hızlı yükselip hızlı düşmesine sebep olan bu besinleri tüketmemeye özen gösterin. Bunun yerine protein ve lif içeriği yüksek besinler daha uzun süre tok kalmanıza, kan şekerinizi dengelemenize ve enerjinizin her daim yüksek kalmasına yardımcı olacak.

Alkol: Haftada 3-4 gün 1 kadeh şarabın herhangi bir zararı yok; ancak 50’li yaşlardan sonra ikinci kadehe geçmeniz sizin için risk taşıyan bir durum. Eğer bu yaşlarda alkol tüketiminize sınır getirmezseniz uyku problemleri, ödem gibi sıkıntıları daha fazla yaşayabilir ve organlarınızın çok daha hızlı yaşlanmasına sebep olabilirsiniz. Sizi yenileyecek bir içecek arıyorsanız organlarınıza ve vücudunuza hayat veren suyu tercih edin.

DİĞER HABERLER

Oya Neva Demirkol

Oya Neva Demirkol

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir