Kabızlığa çözüm önerileri

Kabızlığa çözüm önerileri


Sitemiz diyetisyenlerinden Ayşe Nur Yılmaz, kabızlık sorunu yaşayanlar için çok önemli ipuçları veriyor. Kabızlık sorunu yaşamayanlar için de sağlıklı beslenmeye yönelik oldukça önemli öneriler yer alıyor.

Kabızlık bireyleri şişkinlik hissiyle rahatsız etmekle kalmaz, kilo kaybını yavaşlatır, çeşitli kolon hastalıklarına da neden olur. Bu nedenle kabızlık çeken bireylerin beslenmelerine dikkat etmeleri son derece önemlidir.

Beslenme önerileri

Kabızlık problemi için yapılması gereken en önemli değişiklik posa alımının arttırılmasıdır. Posa miktarını arttırabilmek için tam buğday ekmeği, yulaf, çavdar ekmeği gibi tam tahıllı ürünler beslenmede arttırılmalıdır.

Çiğ sebzelerin tüketimini arttırmak ve kabuklu yenebilen meyveleri kabuklarıyla tüketmek de posa alımını arttıracaktır. Meyvelerden muz ve şeftali tüketimi azaltılmalı, kuru kayısı, kuru erik gibi meyveler tercih edilmelidir.

Kayısı, erik, kuru üzüm gibi besinlerin şekersiz kompostosunu hazırlayıp taneleri ile tüketebilirsiniz.

Haftada 2 kere uygun şekilde pişirilmiş kurubaklagil tüketmek de posa alımına katkı sağlar, nohut, kuru fasülye, yeşil mercimek gibi besinleri beslenmenize eklemeyi ihmal etmeyin.

Sağlıklı beslenmenin de en önemli kurallarından olan yeterli su tüketimi kabızlıkta da önemlidir. Yeterli sıvı almalısınız. Asitli içecekler, çay ve kahve yerine bol miktarda su içilmelidir. Sabah kahvaltısından önce 1 bardak ılık su tüketmek de bağırsak çalışmasına yardımcı olur.

Beslenmede prebiyotik ve probiyotik alımının yükseltilmesi de bağırsaklara fayda sağlayacaktır. Prebiyotik almak için sirke gibi ürünlerden yararlanabilirsiniz, probiyotik takviyesi için yoğuert yiyebilirsiniz.

DİĞER HABERLER

Ayşe Nur Yılmaz

Ayşe Nur Yılmaz

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir