Kadın sağlığı ve beslenme

Kadın sağlığı ve beslenme


Kadın ve erkek aynı beslenme programını uygulayamaz. Çünkü kadın ve erkeklerin metabolizma hızı birbirinden farklıdır. Her kişinin yaşı ve cinsiyetine göre metabolizma hızı, kan tahlil sonuçları, vücuttaki yağ ve kas oranları beslenme alışkanlıklarındaki farklılık gösterir.

Bu sebeple beslenme programları kişiye özel olmalı ve beslenme uzmanı tarafından hazırlanmalıdır. Kadınların beslenme programları dışında rutin olarak yaptırılması gereken bazı kontroller bulunmaktadır. Mamografi ve simir testleri kadınların rutin olarak yaptırılması gerekmektedir.

Aktif cinsel yaşamı olan kadınların her yıl mutlaka kadın doğum doktoruna rutin kontrolleri ve simir testi yaptırılmalıdır. 40 yaş altındaki her kadının her adet sonrası banyo sırasında kitle olup olmadığını kendi kendine muayene etmelidir. 40 yaş üstü her kadının bu kontrolleri uzmanlar tarafından mamografi ile baktırması gerekmektedir.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir