Kahvaltının Önemi Büyük

Kahvaltının önemi

Diyetisyen Müge ÖZYURT sonbahar kahvaltısında neler tüketilmesi gerektiğini açıklıyor. Gece boyunca süren açlık nedeni ile sabahleyin kan şekeri iyice düşmüş oluyor. Bu yüzden uyandıktan sonra bir saat içinde kahvaltı yapın. Unutmayın, metabolizma yemek yendiğinde çalışmaya başlıyor.

Kahvaltı da tam tahıllı ekmek, peynir, zeytin, yumurta ve dilediğiniz kadar mevsim yeşillikleri tüketebilirsiniz. Yumurta anne sütünden sonra en kalite protein kaynağıdır. Özellikle sonbahar ve kış dönemlerinde vücut direncini arttırmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek için anti oksidanlar dan zengin A,C,E vitaminleri ile selenyum, çinko, magnezyum gibi minerallerin besinlerle alınmasını önerilmektedir.

Bunların en iyi kaynakları; deniz ürünler, yumurta, tam tahıllı besinler, sebze ve meyvelerdir. Bu dönemlerde yeterli miktarda C vitamini almakta önem taşıyor. Kahvaltınıza ekleyeceğiniz bir bardak portakal suyu, C vitamini ihtiyacınızın büyük bir kısmını karşılayabilir.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir