Kalp sağlığı için 5 öneri

Kalp sağlığı için 5 öneri


Sitemiz diyetisyenlerinden Nebahat Keskin, ölüm nedenlerinden biri olan kalp hastalıklarının önüne nasıl geçilebileceği konusunda okuyucularımızı aydınlatıyor.

Geçtiğimiz hafta Dünya Kalp Sağlığı günü idi… Bu konuda istatistikler hiç içi açıcı değil. 3 ölüm nedenin bir tanesi kalp sağlığı. Bu konuda önlem alabilmek için ne yapabiliriz ? Aşağıdaki 5 öneriye uyarak kalp sağlığımıza katkı sağlamak mümkün.

  1. Hayvansal kaynaklı yağlardan kaçınınız. Günlük et tüketimini azaltmak hem Karbon ayak izini azaltarak çevreye katkı sağlayıp, Dünyanın ömrünü uzatacak, hem de kalbimizin ömrünü uzatacaktır. Haftada 2 den fazla kırmızı et yememek, protein ihtiyacımız karşılamak için haftada 2-3 kez kurubaklagil tüketmek faydalı olacaktır. Bunun yanında süt grubu besinleri yarım yağlı kullanarak günlük ihtiyacımız olmayan yağ alımını engelleyebiliriz.
  2. Kalp sağlığını koruyucu yağlara günlük hayatta yer verin. Ceviz, fındık, badem gibi yemişlerin kalp sağlığına oldukça faydası var. Kalp sağlığımız için günde 1 avuç karışık çiğ yemiş yemek iyi gelir…
  3. Lif, lif, lif. Liflere yer vermek bağırsak sağlığımıza fayda sağlayacak, bağırsağımızda bulunan yaralı bakterilerin beslenmesine yardım ederek, bu bakterilerin kolesterol emilimini engelleyici etkisini artırabilir. Bu bağlamda her öğünde çiğ söğüş sebzeye yer vererek, günde 2 porsiyon (8 kaşık) sebze yiyerek, ekmek olarak çavdar, tam buğday gibi lif oranı yüksek ekmek tercih ederek, kabukları yenilebilecek meyveleri kabukları ile birlikte tüketerek günlük ihtiyacımız olan 30-35 g lifi hayatıma almış oluruz.
  4. Sağlıklı bir kalp için yararlı bakterilerde faydalanmak gerekir. Doktorunuz önerisi ile günlük probiyotik kullanımı, yararlı bakteri sayısını artırarak, daha sağlıklı bir bedene kavuşmamıza yardım eder. Şaselerin yanında günlük beslenmenize kefir, probiyotik yoğurtlar ve fermente ürünler (turşu, yoğurt, sirke) ekleyerek yararlı bakteriler miktarını artırabiliriz.
  5. Derin nefes almayı başardığımızda ve 30 dakika da olsa sağlık durumunuza uygun bir fiziksel aktivite yaptığımızda daha güçlü bir kalbimizin olması içten bile değil…

DİĞER HABERLER

Nebahat Keskin

Nebahat Keskin

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir