Karpuz yerken dikkat!

Karpuz yerken dikkat!


Yaz geldi ve tezgahlar meyvelerle doldu taştı. Sıcak havanında etkisi ile yemek yerine meyve tüketimi arttı. Meyve sıralamasında ilk sırayı karpuz alıyor diyebiliriz. Yaz mevsiminde bol miktarda yetişen ve her buzdolabında yerini alan karpuzu nasıl tüketmeliyiz. Karpuzun faydaları hakkında Beslenme Uzmanı Selma Uçar merak edilenleri açıkladı.

Diğer yiyeceklerde de olduğu gibi karpuz da doğru tüketildiğinde pek çok faydaları bulunmaktadır.  Kanserden koruyucu özelliğine sahip olan bu meyveyi aç karnına, yada öğün aralarında çekirdekleriyle birlikte tüketilmelidir. En büyük hata yemeklerden sonra yenilen karpuz ile şişkinlik ve hazımsızlık oluyor. aç karnına ve çekirdekleri dişlerle ezilerek tüketilmesi ile böbreklerden kalbe kadar birçok faydası vardır.
Karpuz bol miktarda B ve C vitamini içermektedir. Bu sebeple enerji veren bu meyve yağ ve kolestrol içermediği için ayrıca çok iyi bir lif kaynağı olduğu için bağırsakları çalıştırmakta ve bağırsak hareketlerini düzenlemektedir. Sindirim problemi olan kişilere aç karnına karpuz yemeleri önerilir. ayrıca içeriğinde bol miktarda su olduğu için sıvı ihtiyacını gidererek böbrekleri çalıştırır, idrarı düzenler.

Karpuzun en kıymetli kısmının çekirdekleri olduğunu vurgulayan Uçar, ancak toplumun çekirdeklerini çıkararak karpuzu tükettiğini, bu hareketin karpuzun faydasını azalttığını kaydetti. Karpuz çekirdeği içinde bulunan ‘cucurbocitrin’ adlı maddenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu dile getiren Uçar, “Bu sebeple karpuz çekirdekleriyle birlikte ve çekirdekleri dişlerimizle kırarak tüketmeliyiz. Çekirdekleri kırıldığında yararlı etkisini artıyor. Karpuz çekirdeğinin mideyi ağrıttığına dair yanlış bir söylenti var. Çok çok aşırı tüketilmediği takdirde karpuz çekirdeğinin mideye hiçbir zararı yoktur. Her şeyin aşırısı zaten zararlıdır. Ayrıca karpuz içinde barındırdığı ‘likopen’ maddesi de kalbi enfarktüsten koruyor.” bilgisini verdi.

Çocukların yazın dengeli beslenmesi ve yeterince sıvı alabilmeleri için bol bol karpuz tüketmesi gerektiğini vurgulayan Uçar, ebeveynlere şu tavsiyelerde bulundu: “Anne babalara tavsiyemiz yaz aylarında çocukların asitle meşrubatlar içirmek yerine bol bol karpuz yedirsinler. Bunun için de zorlanmayacaklar. Zaten çocuklar karpuzu severek yiyor. Yeter ki önlerine konulsun.”

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir