Kilo verirken dikkat etmeniz gerekenler

Kilo verirken dikkat etmeniz gerekenler denildiğinde sizin aklınıza ne geliyor bilmiyoruz ama bu konuda birde uzmanına danışmanızda fayda var. Sitemiz diyetisyenlerinden Tuğçe SERT kilo verirken dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle paylaşıyor.

 

  1. Gerçekten Karar Verdiğinize Emin Olun.

Kilo vermek bir süreçtir. Ne kadar sihirli bir değnek hayal etseniz de, zayıflamak için sabır ve kararlık gerekir. Hedefinize ulaşıp, başarılı olabilmeniz için gerçekten karar verdiğinize emin olun. Başkalarının sizi zorlamasıyla en fazla 1 hafta diyet yapabilirsiniz. Bu nedenle kilo vermeyi önce beyninizde bitirin ve istekli olduğunuzda programa başlayın.

  1. Uyguladığınız Diyetin Size Özel Olmasına Dikkat Edin.

Kilo verirken diyetin kişiye özel olması en önemli etmenlerden biridir. Planlanan beslenme programının yaşam şeklinize, uyku saatlerinize, yaşınıza, kilonuza ve cinsiyetinize göre ayarlanmasına dikkat edin. Size hitap ediyor mu? İhtiyaçlarınızı karşılıyor mu? Size özel mi? Size uygun olmayan diyet programlarını yapmak hem kilo vermenizi zorlaştırır hem de bir süre sonra programdan uzaklaşmanıza neden olur.

  1. Diyetisyen Kontrolünde Kilo Vermeye Özen Gösterin.

Maalesef ülkemizde herkesin beslenme, zayıflama, yağ yakma hakkında bir bilgisi var. Bu nedenle internet üzerinden, komşularınızdan veya arkadaşlarınızdan kilo verme üzerine birçok diyet ve tavsiyeye ulaşabilirsiniz. Ancak bilinçsizce hazırlanan bu tarz listeler kilo verdirmek yerine vücudunuza farklı zararlar verebilir ve kilolarınızın daha fazla artmasına, metabolizmanızın yavaşlamasına neden olabilir. Bu yüzden zayıflamaya karar verdiğinizde diyetisyen kontrolünde, ayrıntılı ölçüm aldırarak, size özel hazırlanmış bir diyet listesiyle zayıflayın.

  1. Besin Seçimlerinin Sizin İçin Uygun Olmasına Dikkat Edin.

Diyet listenizde bulunan besinlerin erişilebilir ve maddi imkânlarınıza uygun olması listenizin uygulanabilirliği açısından önemli bir etmendir. Çok katı kuralları olan listeleri uygulamak, bir süre sonra sizi zorlar. Her diyetin belli oranlarda esneklik payı olması gerekir. Örneğin; öğle yemeklerinizi iş yerinde tüketiyorsanız, iş yerinde ki yemek menüsüne göre planlama yapılabilir veya çikolatayı çok seviyorsanız ve vazgeçilmezinizse, belli miktarlarda programınıza eklenebilir.

  1. Kontrol Sürelerinizi Aksatmayın ve Hedef Koymayı Unutmayın.

Kilo verirken, motivasyonunuz ne kadar yüksek olursa, başarınızda o kadar artar. Bu nedenle diyetisyeninizle sık sık iletişim halinde olun ve kontrol günlerinizi aksatmayın. Hedeflerinizi küçük küçük koyun. İlk bir ay için 4-5 kilo vermeyi hedefleyin. Koyduğunuz hedefe ulaşınca kendinizi ödüllendirin. Böylece hayal kırıklığına uğramadan, daha emin adımlarla ilerlemiş olursunuz.

DİĞER HABERLER

Tuğçe Sert

Tuğçe Sert

Diyetisyen Tuğçe SERT

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir