Kilo vermede etkili olan mineraller

Kilo vermede etkili olan mineraller


Sitemiz diyetisyenlerinden Melis Baban Sevim,  kilo verme konusunda etkisi olan mineralleri ayrıntılı bir şekilde ele alıyor. Eksik olan mineral takviyesi ile zayıflamak mümkün.

Yapılan çalışmalarda genel olarak obez bireylerin kanlarında vitamin/mineral yetersizlikleri ve bu öğelerin vücut tarafından kullanılmalarında sorun olduğu tespit edilmiştir. Aslında çok düşük kalorili diyetler uygulanmadıkça vitamin, mineral takviyesi alınmasına gerek yoktur. Ancak yetersizlik durumlarında kilo sorunu olan bireylerde bu eksikliklerin yerine konulmasının kilo verme üzerine olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Bu minerallerin yeterli ve dengeli bir beslenme programına dahil olarak doğal besinsel kaynaklarla dengelenmesi gerektiğini tekrar vurgulamak isterim. Eksikliği görülmedikçe ve hekim ve/veya diyetisyen önerisi olmadıkça takviye olarak alınmasının olumsuz yan etkileri olabilir.

Kalsiyum

Pek çok çalışma yetersiz kalsiyum alımının obezite nedeni olduğunu ileri sürmektedir. Gerçekten de çalışmalar diyetlerinde süt ve süt ürünlerini arttıran kilolu bireylerde insülin direncinin azaldığını, tip 2 diyabet ve kalp damar hastalığı gelişim riskinin düştüğünü göstermektedir. Ayrıca süt, yoğurt, ayran, kefir, peynir gibi gıdalara beslenme programlarında sıklıkla yer veren bireylerde vücut yağ yüzdesinde azalma olduğu görülüyor.

Kalsiyumun bu olası etkisinin, ince barsaklarda yağ asitleri ile bağlanması ve sabunlara dönüşerek emilememesi ve dışkı ile atılması, böylelikle enerji verimini azaltması olduğu düşünülüyor. Ek olarak yetersiz kalsiyum tüketiminin adipoz dokuda trigliserit oranını arttırdığı (yağ depolanması) , fazla miktarda alınmasının ise yağ yakımını arttırdığı görüşü üzerinde duruluyor.

Bu nedenlerle özellikle düşük yağlı süt ürünlerinden günde 3 porsiyon tüketilmeli, yoğurt tüketimine ayrı bir önem verilmelidir.

Magnezyum

Magnezyum minerali enerji metabolizmasında, hücre membranında kan şekerinin taşınmasında, insülin hormonunun sentezinde, salınımında ve etkisinin gösterilmesinde önemli rol oynamaktadır. Dolayısıyla kanımızda magnezyum seviyeleri düşükse insülin yüksekliği ve insülin direnci gelişme riski artmaktadır. Obez ve metabolik sendromlu bireylerde magnezyum seviyelerinin düşük olduğu görülmüştür. Ayrıca yetersiz magnezyum alan bireylerin beden kitle indekslerinin daha yüksek olduğu da belirlenmiştir.

Obezitenin ve obezite ile ilişkili hastalıkların önlenmesi açısından magnezyumdan yeterli beslenmeye özen gösterilmelidir. Bunun için magnezyumun zengin kaynakları olan yağlı tohumlar, kuru baklagiller, tam tahıl taneleri, yeşil yapraklı sebzeler beslenme programlarında mutlaka yerini almalıdır.

Krom

Kilo vermeyi zorlaştıran en temel nedenlerden biri şüphesiz insülin direncidir. Krom minerali ise insülin duyarlılığının artmasında ve termogenezin sağlanmasında önemlidir. Kromun ayrıca kolesterol ve trigliserit seviyelerini de düşürdüğü görülmüştür. Ancak takviye olarak alınmasının karaciğer toksisitesi gibi bazı yan etkileri olabilir. Besinlerde en çok et türleri, yumurta, tam tahıl tanelerinden yapılmış ürünler, peynirler ve baharatlar krom içermektedir.

Çinko

Çinko metabolizmanın düzgün işleyişi, iştah kontrolü ve termoregülasyonun sağlanması için önemli rol oynayan bir mineraldir. Obez bireylerde kandaki çinko seviyeleri eksik bulunmuştur. En iyi kaynakları et, tavuk, deniz ürünleri, karaciğer gibi hayvansal kaynaklı besinler, süt ve ürünleri ile yumurtadır.

 

DİĞER HABERLER

Melis Baban Sevim

Melis Baban Sevim

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir