Kilolarınız ve eşinizKilolarınız ve eşiniz
12 Şubat 2015 tarihinde eklendi, 1.509 kez okundu.

Bir diyetisyen arkadaşımız Gizem Şeber şöyle diyor, fazla kilolar fiziksel olduğu kadar, sosyal olarak da bizi etkiliyor. Bu açıklamadan sanki şişmanlık bulaşıcıymış gibi bir sonuç çıkıyor. Nasıl mı? Aileleri veya arkadaşları şişman olanlar, şişmanlık üzerinde çok fazla objektif değerlendirmede bulunamıyor ve kilo almaya oldukça eğilimli oluyorlar. Ve kişinin sosyal çevresinde fazla kilolu insanların sayısı arttıkça kişinin fazla kilolu olma durumu da bir o kadar artıyor.

Peki eşler arasında durum nedir? Burada bir paralellik söz konusu. Anlatalım

Evlilik, düzenli bir hayatı da birlikte getirdiği için yeni evlenenlerin daha kolay kilo aldığını görüyoruz. Evlilik vücut ağırlığının artmasına yol açan faktörlerden biri, en az iki yıllık evli olanların vücut ağırlıkları ve kilolarının boylarına göre olan oranın yükseldiğini görüyoruz. Evlenen kişilerin kilo almaya eğilimli olmasının nedenleri arasında ilk sırayı beslenme düzeni alıyor.

Evli kişiler, yalnız yaşadıkları zamana veya öğrencilik hayatlarına oranla daha düzenli besleniyor ve eşleri ile uzayan akşam yemeleri ve gece atıştırmaları, kilo almalarına neden oluyor. Tabi burada kişilerin psikolojilerini de göz ardı edemeyiz. Bu işin uzmanlarına göre evlenen kişi, zayıflık konusunu fiziksel görüntü açısından önemsememeye başlıyor. Evlenmeden önce karşı cinse çekici görünmeye çalışan eşler, evlendikten sonra bu durumu daha az önemsemeye başlıyor. Ve sonuçta beraberce kilo alıyorlar. Ancak evli eşler, yine de zayıflamaya çalışan bekarlara göre daha şanslı. Yapılan araştırmalar, eşlerin zayıflama konusunda birlikte hareket ettiklerinde yalnız başına zayıflamaya çalışanlara göre daha başarılı olduklarını göstermiştir. Bu bekarlar zayıflayamaz anlamına gelmiyor fakat her konuda olduğu gibi zayıflama konusunda da birlikten kuvvet doğuyor.

Evli çiftler diyet konusunda biraz daha şanslı. Neden dersiniz?

Başka bir açıdan bakalım. Diyet yapmak uzun sürdüğünde sıkıcı bir hal alabiliyor. Ancak, motivasyonumuz düştüğünde, evdeki diyet havasına biraz da rekabet sosu eklendiğinde motivasyonu yükseltiriz. Evde sağlıklı beslenme kuralları geçerli olmaya başlar. Zamanla alışkanlık haline gelen bu kurallar, kiloyu korumada başarılı olunmasını sağlar.

Eşler, sosyal yaşamda bir arada olmayı severler. O nedenle beraber spor yapmaya gitmek, daha keyifli bir hal alır. Yan yana oldukları için sıkılmayan çiftler fark etmeden daha uzun süre egzersiz yaparlar !. Son olarak misafirliklerde ve sosyal ortamlarda yapılan ikramlara birlikte ‘hayır’ demek daha kolaydır. Öyle midir acaba?…

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git