Kilolu Çocuklarda Obezite Riski

Kilolu çocuklarda obezite riski

Fazla kilo ile 10-12 yaşlarında tanışan çocukların ilerleyen yaşlarda obeziteye yakalanma riski yüzde yetmiş beş kadar yüksek. Şişmanlığa bağlı kanser vakalarının ise oranı 2020 yılında neredeyse yüzde elliyi bulacak.

Türkiye’de git gide artan obezite hastalığı tehlikesi ve obezite-kanser ilişkisi, TBMM Kanser Araştırma Komisyonu raporuna girdi. Komisyon başkanı AK Parti Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın, SABAH’a verdiği bilgide, “Obezite-kanser ilişkisinde genetik etkenler neredeyse son sıralarda… Tütün, kronik enfeksiyonlar, alkol, obezite, radyasyona maruz kalma gibi faktörler kanseri tetikliyor” dedi. Kansere yakalanmamak için bedenin mutlaka hareket etmesi gerektiğine dikkat çeken Aydın, “Alışverişe yürüyerek gidelim. Salamura, kırmızı et, tuz kullanımı en az olmalı. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeliyiz” önerilerinde bulundu.

Bir günde ihtiyacımızdan fazla 100 kalori alırsak 70 gün sonra bir kilogram almış oluyoruz. Küçük bir porsiyon patates kızartması 220, bir kutu gazlı içecek 150, bir poğaça 175i kalori. Bir bardak süt 150, bir orta boy elma bir dilim ekmek 70, bir yumurta 80 kalori.

■ 6 yaşında fazla kilolu bir çocuğun yetişkinliğinde fazla kilolu olma oram yüzde 25. 12 yaşmda fazla kilolu bir çocuğun kilolu yetişkin olma oranı yüzde ise 75.
■ Beden ağırlığının 6 ayda yüzde 10 azalması yaşam kalitesinde yüzde 95’lik iyileşme, ölüm oranmda yüzde 89’luk azalma sağlıyor.
■ Fast-food alışkanlığı, enerji miktarındaki artışın yanı sıra doymuş yağ miktarının artmasına neden oluyor. Aynı durum mangal sefaları için de geçerli. Bu durum, yağ asitleri zamanla depolandıkları için vücutta doğal olarak ölmesi gereken hücrelerin ölümüne izin vermiyor. Bu hücreler de kontrolsüz biçimde büyüyerek kanser hücrelerini oluşturuyor.

6 ALTIN ÖĞÜT
■ 4 GRUP BESİN: Et, yumurta ve kuru
baklagiller, süt ve süt ürünleri, taze sebze ve meyve yenilerek, vücut için gerekli olan besin öğelerinin her biri (protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler, mineraller ve su) günde 3 ana, 2 veya 3 ara öğün şeklinde, yeterli ve dengeli miktarlarda alınmalı.
■ ANNE SÜTÜ: Bebeklik döneminde an-
ne sütüyle beslenen çocuklarda şişmanlık riski azalıyor.
■ DÜZENLİ KAHVALTI: Her sabah dü-
zenli kahvaltı yapan çocukların daha iyi öğrendikleri, daha dikkatli ve uyanık oldukları gözleniyor.
■ BESLENME ÇANTASI: Öğrencile-
rin beslenme çantasında, süt, peynir, yoğurt, yumurta, taze meyve veya meyve suyu ve ekmek gibi besinlerin bulunmasına özen gösterilmeli.
■ YARIM YAĞLI SÜT: Günde en az 400
gram lifli besin alınmalı. Süt ve süt ürünleri, yarım yağlı tercih edilmeli. Al kol ve sigaradan uzak durulmalı.
■ BEL VE KALÇA ÖLÇÜMLERİ: Vücut

ağırlığı normal sınırlar içinde tutulmalı Bel ve kalça ölçümleri yapılmalı.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.