Kilomu nasıl korurum?

Kilomu nasıl korurum?


Sitemiz diyetisyenlerinden Gamze Şanlı Ak, binbir zahmetle verdiğiniz kiloları geri almamak ya da şu anki kilonuzdan memnun olup da formunuzu korumak için önerilerde bulunuyor.

Kilo kontrolünü sağlamak, uzun çabalarla fazla kilolarından kurtulan ya da şuan ki kilosundan memnun ama yemeği birazcık kaçırırsa kilo alacağından korkan kişiler için çok büyük önem taşıyor.

Fazla kilolarınızdan kurtuldunuz… ve amaçladığınız kilonuza ulaştınız. Peki, şimdi ne yapmak gerekiyor? Eski yeme alışkanlıklarımıza geri dönüp, nasıl olsa 1-2 kilodan bir şey olmaz deyip eskisi gibi kontrolsüz yemeğe mi başlayacağız ???

Cevap; bu kadar çaba harcadıktan sonra tabi ki HAYIR! olmalıdır. Çünkü unutulmamalıdır ki, eski alışkanlıklara dönerseniz eski kilolarda çabucak size geri döner.

Aslında birçoğumuz da kilo korumanın, kilo vermekten daha zor olduğunu birkaç kez deneyimlemişizdir. Kiloyu koruma konusunda yetersiz kalınması, iki temel nedene bağlanabilir.

  • Birincisi; gerçekçi olmayan ve ulaşılamaz hedefler belirlenmesidir. Sonuca ulaşılsa dahi o kiloyu korumanız oldukça zor olur çünkü ulaşılan kilo, bireyin sabitlemekte zorlanacağı kilodur ve birey bu kiloyu uzun süreli koruyamayacaktır. Bunun sonucunda da birey kendini kısır bir döngünün (kilo alıp-verme) içinde bulacaktır.
  • İkincisi ise; bireyler, zayıflama programında kazandıkları olumlu beslenme alışkanlıklarını devam ettirmezler ve program süresince yaptıkları aktiviteyi bırakırlarsa kiloyu koruyamama ve tekrar kilo almaları olasıdır.

Bu programlardaki genel amaç da; kaybedilen kiloların tekrar geri alınmasını önlemek veya minimum düzeyde olmasını sağlamak ve sağlıklı-dengeli beslenmeyi yaşam şekli haline getirmektir.

Hareket Planı: Ne Yapmalıyız? 

Kiloyu korumanın sırrı, protein, karbonhidrat ve yağ dengesinde yatar. Yapılan çalışmalar, kilo korumada düşük yağlı diyetlerin daha başarılı olduğunu göstermektedir. Ayrıca diyet ve egzersizle verilen kiloların yine aynı yöntemlerle uzun süre korunabileceği de biliniyor.

Yine mi diyet yapmam gerekiyor? Ben hiçbir zaman, istediğim gibi yemek yiyemeyecek miyim?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Tabi ki istediğimiz, sevdiğimiz, keyif aldığımız besinleri tüketebileceğiz ancak kilo almak istemiyorsak enerji dengesini sağlamak çok büyük önem taşıyacaktır.

Kilo koruma yöntemi, normal öğününüzde almanız gerekenden daha çok kalori aldıysanız bunu dengeleyebilmeyi sağlar. Bu nedenle, ipin ucunu kaçırdığınızı düşündüğünüzde, o günün akşamı ve ertesi günün öğlenini çorba, salata, zeytinyağlı, yoğurt, meyve gibi hafif besinler tüketerek, alınan fazla kalorileri, dengelemeye çalışabilirsiniz.

Örneğin; özel bir gündesiniz (doğum günü, parti, kokteyl, yılbaşı, bayramlar, arkadaşlarla buluşma, akşam yemeği gibi) burada 3 seçiminiz olduğunu düşünün ve hangisini seçmek istediğinize siz karar verin.

* Bugün sizin doğum gününüz ve arkadaşlarınız akşam için size sürpriz bir parti hazırlamış. İlk önce yemek yiyeceksiniz, sonra mumlarınızı üfleyeceksiniz. Oysa siz daha yeni fazla kilolarınızdan kurtulmuşsunuz ve kilonuzu korumak istiyorsunuz.

1.Seçenek: Bir günden bir şey olmaz.

Bugün doğum günüm yemek yemek için daha özel bir gün olabilir mi? Canımın istediği kadar yemek yiyip, içeceğim, 1-2 kilodan bir şey olmaz. Ertesi gün aç gezerek dengelerim nasılsa.

2. Seçenek: Hayır, pastamdan dahi tadamam.

Kilo vermek için o kadar uğraştım, tartıya çıkıp kendimi 100 gram bile almış görmeye tahammül edemem. Çok ısrar ederlerse en fazla bir çatal alırım.

3.Seçenek: Yediklerimi dengeleyebilirim.

İstediğim kiloya ulaştım, bugün doğum günüm tabiî ki yemeğimi, pastamı, alkolümü tüketeceğim. Nasıl mı? Ana yemekte ızgara tercihi yapıp, yanında yağsız salata alırım. 1 dilim pasta yiyeceğim için ekmeğimden ve salatamdaki yağdan vazgeçebilirim. Gece ara öğünümdeki meyve yerine de 1-2 kadeh şarap ve bol su içerek geceyi kilo almadan tamamlayabilirim.:)

Sizin kararınız hangisi?

***Dengeli beslenip yasaksız yemeyi öğrenmek, keyifli ve formda yaşamanın ve tekrar kilo almamanın tek anahtarıdır.

DİĞER HABERLER

Gamze Şanlı Ak

Gamze Şanlı Ak

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir