Kış Anneleri

Kış anneleri

Kışın anne olanlar daha şanslı çünkü kışın çıkan sebze ve meyveler anne adaylarına vede gelişmekte olan bebekler için bol bol mineral ve vitamin içermekte. Sağlıklı bir gebelikte de beslenme önem yer taşıyor ve uzmanlar kış annelerinin gıda çeşitliliği sayesinde daha şanslı olduğunu söylüyorlar.

Bedensel ve psikolojik anlamda iyi geçen bir gebelik süreci, bedensel ve psikolojik olarak sağlıklı bir bebeğe sahip olmanın en iyi yolu belirten Op. Dr. Yurdanur Aktan Erkılıç, kış mevsiminde hamileliğin daha rahat geçirildiğini ve beslenme konusunda daha rahat edildiğini açıkladı.
KIŞIN BU BESİNLERE AĞIRLIK VERİN

 

•Kış mevsimi balık yönünden zengindir. Kalsiyum bebeğin 8. haftadan itibaren oluşan kemik ve dişleri için gereklidir ve gebelikte normalin iki katı kalsiyum almak gerekir. Kalsiyum, anneden bebeğe geçen yani sürekli kayba uğrayan bir elementtir ve karşılanması gerekir.

• Et-yumurta-kuru baklagiller protein ve demir içerir. Bebekte beyin, kas, diş ve kan yapımını sağlar.

• Süt ve süt ürünleri protein ve kalsiyum içerir ve kemik, diş gelişimi ve büyüme açısından önemlidir. Gebelerde demir eksikliği halsizlik, yorgunluk, uykuya meyil, nefes darlığı, çarpıntı gibi şikâyetlere neden olur. Demir eksikliğinde bebek gelişim bozukluğu, erken doğum, düşük ve ölü doğum yapma riski de vardır. Gebeler yiyeceklerden her türlü mineral ve vitaminleri alsalar da kalsiyum ve demir ilaç olarak da verilmelidir.

• C vitamininden zengin sebze ve meyveler bağırsaktan demir emilimini hızlandırır. Süt demir emilimini azalttığı için demir ilaçlarını sütle almamak gerekir.

Mevsimlerle beslenme arasında büyük bir bağlantı vardır. İnsan sağlığı ve hastalıkları hava şartlarına, vücuda giren yiyecek ve içeceklere, kişinin yaşadığı ortama, hareketlilik durumuna, fizik etkenlere, psikolojik durumuna, bazı dış etkenlere ve alışkanlıklarına bağlıdır. Kış sebze ve meyveleri gebeler için çok gerekli vitamin ve mineraller içermektedir. Dikkat çeken bir husus ise şayet yeterince ve dengeli beslenilirse, bu sebze ve meyvelerinin diğer bir yararı da posalı gıdalar olması ve hızlı kilo alımını engellemesidir.

BU YİYECEKLER ZARARLI

 

Fast- food ürünler, kızartılmış patatesler bebek için zehirli bir takım maddeler içerdiğinden zararlıdır. Evde yapılan kızartmalar daha az ısıda yapıldığından zararlı değildir. Katkısız ve mevsiminde yetişen gıdalar tercihimiz olmalıdır.

KIŞ GEBELERİ BUNLARA DA DİKKAT ETMELİ
•Soğuk havalarda ısınmak için giyilen sıkı, naylon, sentetik giysiler zararlıdır. Hava geçirme özelliği olmadığından terleme ve buna bağlı mantar enfeksiyonlarına neden oldukları için bu tür giysiler giyilmemelidir. Kış aylarında yünlü, pamuklu, havalanabilir, yumuşak giysiler tercih edilmelidir.

•Kış aylarında güneşten daha az yaralanmakla birlikte her gün bir saat açık havada yürümek, oturmak, günlük D vitami ihtiyacını karşılayabilir.

•Kış aylarında kapalı ortamlarda, kalabalıkta damlacık enfeksiyonları (nezle, grip gibi. ) daha hızlı yayılacağından gebelerin uzun süre bu ortamlarda bulunmamasını tavsiye ederiz.

•Gribal enfeksiyonların yaygın olduğu bu mevsimde tokalaşmak, öpüşmek risk artırıcı olduğundan bu tür davranışlardan uzak durulmalıdır.

•Evlerde soba ve kaloriferlerin kuruttuğu havayı kaynayan çaydanlık veya ıslak bezlerle nemlendirmek faydalıdır.”

NTVMSNBC

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir