Kış aylarının adı, kestanenin tadı

Kış aylarının adı, kestanenin tadı


Sitemiz diyetisyenlerinden Müge Başer, kış mevsimi ile özdeşleşen kestanenin faydalarını ve nasıl tüketilmesi gerektiğini açıklıyor.

Bilimsel adı ”castane” olup kayıngiller familyasına ait olan bir ağaç türüdür. Orta çağlarda yeterli buğday unu olmayan topluluklar karbonhidrat kaynağı olarak nişasta içeriğinden dolayı kestaneyi kullanmışlar.

Kestanenin yenilebilir kısmında başta nişasta olmak üzere posa, protein, potasyum, fosfor, kalsiyum gibi mineraller ve B grubu vitaminleri bulunmaktadır. Başta tiamin ve riboflavin olmak üzere B grubu vitaminleri de vücudun temel gereksinmesi olan enerjinin sağlanmasında, sinir iletimi gibi çeşitli fonksiyonları düzenler. Potasyum minerali ise özellikle tansiyon hastalarında kan basıncının düzenlenmesinde ve ödem gibi su tutulmalarının önlenmesinde yardımcıdır. Ayrıca fosfor ve kalsiyum mineralleri ile de kemik yapısının güçlenmesine destek olur.

100 g yenebilir kestanede 160 kalori, 34 g karbonhidrat, 3.2 g protein, 1.8 g yağ vardır. Ayrıca 8-10 gr kadar posa içerir.

Haşlanması ile içeriğinin su miktarı artacağından, enerjisi 100g için ortalama 120 kaloriye azalırken, ızgara yapılması ile içeriğindeki kuru madde miktarı artacağından 200 kaloriye çıkabilir. Kestane şekeri olarak tercih edilirse yaklaşık 300 kalori olabilmektedir.

İçeriğindeki posanın çözünmeyen posa olması ile vücudun süpürgesi görevini görmektedir. Böylece istenmeyen maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Ayrıca barsak hareketlerini düzenleyerek, kabızlık şikayetlerine yardımcı olabilir.

100 g kestane yemek istenildiğinde günlük beslenmede 2 dilim ekmek gibi düşünülerek beslenme programına dahil edilmelidir. Izgara ve közlenmiş yerine de haşlanmış olarak tercih edilmelidir.                             

DİĞER HABERLER

Müge Başer

Müge Başer

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir