Kış meyvelerindeki mucize

Kış meyvelerindeki mucize

Sitemiz diyetisyenlerinden Berre Behdioğlu, kış mevsimlerinde yaşanılan yorgunluk, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların çözümünü yine kış mevsiminde buluyor. Kış meyvelerindeki mucizeleri açıklıyor.

Kışa girerken birçok kişinin yaşadığı sıkıntıların başında yorgunluk, soğuk algınlığıdır. Çünkü metabolizmamız kışa yavaş yavaş hazırlanırken aynı zamanda birazda yavaşlar. Metabolizmamızı ve vücudumuzu kışa hazırlamada en büyük yardımcımızda kış meyveleridir.

Mandalina: B,C vitaminlerinden, potasyum, folik asitten zengin bir meyvedir. Potasyum içeriğinin yüksek olması sebebiyle tansiyonu düşürücü etkisi vardır ayrıca LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olarak kalp hastalıklarına karşı korur.

Portakal: C vitaminin temel kaynağı olarak düşünülen ilk meyvedir. Kalp sağlığı açısından oldukça etkilidir. Damarların tıkanmasını önler. HDL kolesterolünü yükseltmede ve LD’ yi düşürmede yardımcıdır. Genç ve sağlıklı bir cilt gelişimi sağlar. Antikanserojen özelliğinin yanında selüliti de azaltmada etkilidir. Viral hastalıklarla savaşıp kanseri önlemeye yardımcıdır.

Greyfurt: C vitamini, potasyum, folik asit, posa bakımından zengindir. Lif içeriği yüksek olduğundan kabızlık üzerine etkilidir ve kolesterolü düşürmede oldukça faydalıdır. C vitamini kaynağı olduğundan diş eti sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Antioksidan içeriği yüksek olduğundan kansere karşı koruyucudur ve yaşlanmaya karşı etki gösterir. İçerdiği potasyum kasları güçlendirip dolaşımı canlandırır. Yorgunluğa ve halsizliğe de iyi gelmektedir. Greyfurdun bilinen en önemli özelliklerinden biri de ilaç metabolizmasında etkili olmasıdır. Yapılan araştırmalar; hipertansiyon, depresyon, epilepsi, yüksek kolesterol, anti-alerji ilaçlarının bir kısmının greyfurt veya greyfurt suyu ile birlikte ya da yakın zamanlarda alımının bu ilaçların etkisini istenenden çok daha fazla düzeylerde arttırdığını ve bu durumun ciddi sağlık problemlerine yol açabileceğini göstermektedir.

Elma: B,C ve E vitamini içerir. İçerdiği B vitaminleri sayesinde sinir sistemine iyi gelmektedir. Aynı zamanda C ve E vitaminleri sayesinde hücre yenilenmesine de yardımcıdır ve yaşlanma karşıtıdır. İçerdiği pektin sayesinde vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Su içeriği de yüksek olduğundan vücudun su dengesini düzenler. Aynı zamanda bağırsaktaki yararlı bakterilerin çoğalmasını destekler ve kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Kabuklarıyla tüketildiğinde posa içeriği yükseldiğinden kabızlığa karşı etkilidir.

Armut: B vitamini, potasyum, bakır, karoten içeriği yüksektir. Armudun da pektin içeriği ve lif içeriği yüksektir. Kabuklu olarak tüketildiğinde bağırsağı düzenleyici etkisi artmaktadır. Kabızlığa karşı oldukça etkilidir.Kolesterolü düşürmede etkilidir. Antioksidan içeriği yüksek olduğundan bağışıklığı güçlendirir. Kandaki fazla ürik asidin atılmasını sağlayarak böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar.

Kivi: C ve E vitamini ve potasyum açısından en zengin olan meyvedir. Portakalın iki katı kadar C vitamin içerir. Lif içeriği de oldukça yüksektir. Yüksek C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Yüksek lif içeriği sayesinde sindirim sistemini düzenleyip kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Nefes açıcı etkisi vardır. Uykusuzluğa ve yorgunluğa iyi gelir.

Muz: Yüksek triptofan ve potasyum içerir. Besin değeri oldukça yüksektir. Potasyum içeriği sayesinde kan basıncını dengeler ve kalp hastalığı riskini azaltır. Spor sonrası tüketiminde potasyum içeriği sayesinde kas kramplarını azaltır. Sinir sistemi ve kas fonksiyonlarının sağlıklı gelişimini sağlar. Triptofan içeriği sayesinde mutluluk verir ve vücudun rahatlamasını sağlar.

Ayva: A vitamini ve demirden zengindir. Posa bakımından da zengin bir kaynak olduğu için hem barsak hareketlerini düzenler hem de tokluk hissi verir. İshali tedavi edici özelliği vardır. Ağız kokusunu önler.

Nar: D vitamini, laykopen ve omega-3 içerir. Antioksidan kapasitesi çok fazladır Bu özelliğinden dolayı kansere karşı iyi bir koruyucudur. Kalp hastalıklarına ve yüksek tansiyona iyi gelir. Vücuttaki kanı temizleyerek cildin güzelleşmesini sağlar.

Ananas: Yüksek miktarda C vitamini ve potasyum içerir ve manganez kaynağıdır. Eklem sorunlarında etkilidir ve iltihaplanmayı önler. C vitamini içeriğiyle bağışıklık sistemini destekler. Enerji üretimi ve antioksidan savunması için de oldukça önemlidir.

Genel olarak kış meyvelerinin hepsi yüksek C vitamini içerikleriyle bağışıklık sistemini destekler ayrıca bitkisel kaynaklı demirin emilimini arttırarak kansızlığa da iyi gelir. İçerdikleri yüksek antioksidan içerikleri sayesinde serbest radikallere ve kansere karşı koruyucudur. İçerdikleri yüksek lif içerikleriyle sindirim sistemini düzenler.

DİĞER HABERLER

Berre Behdioğlu

Berre Behdioğlu

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir