Kolesterol bir kez daha aklandı!

Yüksek kolesterollü diyet ya da yumurta yemek, genetik yatkınlığı olanlarda bile kalp krizi riskini arttırmıyor!

Finlandiya’dan yeni bir çalışmaya göre, relatif olarak yüksek miktarda kolesterollü gıda tüketmek veya günde bir yumurta yemek, koroner kalp hastalığı riskini arttırmıyor. Dahası, kolesterol metabolizmasını etkileyen ve Finlandiya halkında sık görülen APOE4 fenotipli bireylerde de bu geçerli.

Toplumun çoğunluğunda diyetteki kolesterol serum kolesterol seviyelerini sadece az miktarda etkiliyor ve diyetteki kolesterol alımıyla kardiyovasküler hastalık riski arasında ilişki olduğunu ileri süren çok az sayıda araştırma var. Global olarak, bir çok diyet önerisi artık günlük kolesterol alımına limit koymuyor.

Eastern Finland Üniversitesi’nin yeni araştırması, American Journal of Clinical Nutrition dergisinde yayınlandı. Araştırmada 1032 erkek hasta 21 yıl boyunca izlendi. Hastaların % 32.5’i APOE4 taşıyıcısıydı. 230 hasta kalp krizi geçirdi. Hiçbir hasta grubunda diyette yüksek kolesterol tüketiminin koroner kalp hastalığıyla ilişkisi saptanmadı. Diyetteki kolesterolün önemli bir kaynağı olan yumurtanın da ne kalp krizi riskiyle, ne de karotis damar duvarında kalınlaşmayla ilişkisi bulunamadı.

DİĞER HABERLER

Murat Üstün

Murat Üstün

Genel Cerrahi & Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir