Kolesterol İlaçları Kanseri Azaltıyor

Kolesterol ilaçları kanseri azaltıyor

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, kolesterol düşürmek amacıyla kullanılan statin grubu ilaçların, kolon kanseri riskini azaltabileceğini öne sürüyor.

Dr. Jewel Samadder ile Michigan Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı, 2,5 milyon gönüllünün kişinin katıldığı araştırmaların sonuçları ile yaptıkları analiz, statin grubu ilaçların kolon kanserine yakalanma riskini yüzde on iki oranında düşürdüğünü ortaya koydular.

Araştırmayı yürüten ekip başkanı Dr. Jewel Samadder, yapmış olduğu açıklamada, ”Gözleme dayalı çalışmalarımız, statin grubu ilaçların uzun dönemli kullanımının, aralarında meme, prostat, akciğer, pankreas ve karaciğer kanserlerinin de bulunduğu birçok kanser türüne yakalanma riskinin azalmasıyla da ilişkisi bulunduğunu gösterdi” diye belirtti.

Ancak statin grubu ilaçların kullanımının da riskler  de bulunuyor. İngiliz araştırmacıların Mayıs ayında yayımladığı bilimsel bir raporda, bu ilaçları kullanan kişilerde karaciğer bozukluğu, kas zayıflığı ve katarakta yakalanma riskinin arttığını ortaya koyduğuna dikkati çekiyorlar.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir