Kolesterol Yanlışları

Kolesterol yanlışları


Çoğu kez bilinen yanlışlar sağlık konusunda bizi ters tarafa yönlendirir. Örneğin kolesterol hastaları için yumurta ve tere yağ yenmemesi gereken şeylerin başında gelir, halbuki bu iki besin son sıralarda yer almaktadır. Okuduklarınıza inanamıyorsunuz ama bunlar gerçek.

Yapılan araştırmalar, besinlerdeki kolesterolün kan kolesterol düzeylerine zannedildiği kadar fazla etki etmediğini, doymuş yağların kolesterolden daha ciddi bir tehdit olduğunu gösteriyor.

Kolesterolden bahsedilince herkesin aklına nedense hemen yumurta ve tereyağı yasağı geliveriyor. Kolesterol sorunu olanlar, hele bir de kalp krizi geçirdilerse yumurtayı da tereyağını da öcü gibi görmeye başlıyor. Korkunun ilk sırasında yumurta var. Tereyağı ikinci sırada. Oysa sırayı değiştirmek, ilk sıraya tereyağını (ve doymuş yağ zengini diğer besinleri) koyup, yumurtayı (ve kolesterol zengini diğer besinleri) arka sıralara atmak lazım. Kısacası kolesterolünüzün sadece yumurta gibi kolesterol bombası yiyeceklerle yükseldiğini, eğer yumurtayı keserseniz sorunu kökünden çözebileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.
Nedeni şu: Doktorlar da uzun süre kolesterol yüksekliği olan biriyle karşüaştıklannda (yüksekliğin derecesini de dikkate alarak) kolesterol kısıtlama diyetleri önerir ama “Doymuş yağ zengini besinleri de azaltın” demeyi ihmal ederlerdi. Mesela yumurtayı yasaklar, ama “Sütün, peynirin, yoğurdun tam yağlısını yemeyin, kaymaktan, krem şantiden, tereyağından uzak durun” demeyi unuturlardı. Bunun yanlış değüse de eksik bir yaklaşım olduğu anlaşıldı. Araştırmalar, besinlerdeki kolesterolün kan kolesterol düzeylerine zannedildiği kadar fazla etki etmediğini, doymuş yağların kolesterolden daha ciddi bir tehdit unsur olduğunu gösteriyor. Benim düşüncem de bu yönde. Bizde giderek yaygın hale gelen kolesterol sorununun tereyağı, tam yağlı peynir ve yoğurt düşkünlüğümüzle alakalı olduğunu düşünüyorum.
Bir yumurtanın sarısıyla günlük ihtiyacımıza yetecek kadar yani 200 mg civarında kolesterol kazamyoruz ama bu durum kan kolesterol düzeyimizi çok da fazla etkilemiyor. Bu nedenle hafif bir kolesterol sorununda (ağır bir kalp damar hastalığınız söz konusu değilse by-pass operasyonu ya da stend uygulaması geçirmediyseniz) haftada iki-üç yumurta yemenize artık izin var. Son yıllarda gündemde olan ‘Yumurta aklandı’ haberlerinin nedeni de bu. Yumurtada, iç organlardaki ve kanınızdaki kolesterol seviyelerini zannedildiği oranda yükseltmiyor. Yeter ki abartmayın, dozunu kaçırmayın. İşi ‘retoks’ sınınna çıkarmayın.
‘Doymuş yağlar’ söz konusu olduğundaysa durum çok değişiyor: Araştırmalar besinlerdeki doymuş yağ miktarının kolesterol miktarından daha önemli ve tehlikeli olduğunu gösteriyor. Çünkü bu tür yağlar (henüz bilinmeyen bir mekanizmayla) karaciğer tarafından hızla kötü kolesterole (LDL) dönüştürülüyor. Doymuş yağdan zengin bir beslenme uzun süre uygulandığında kan kolesterolünde ciddi artışlar oluyor. İşin kötüsü, doymuş yağlar yalmzca kötü kolesterolü (LDL) artırmıyor, iyi kolesterolde de (HDL) ciddi bir azalmaya sebep oluyor ki bu daha vahim bir durum.

Yarım yağlı ürünleri tüketin

Eğer kolesterol yüksekliği probleminiz varsa (veya kolesterolünüzün daha fazla yükselmesini istemiyorsanız) önce beslenme sisteminizi dikkatle gözden geçirin. Özellikle de doymuş yağ zengini yiyecekleri (tam yağlı yoğurtlar, peynirler, tam yağlı ayran, dondurma, yağlı hayvan etleri, tereyağı, iç ve kuyruk yağı, sucuk, pastırma) fazla yiyip yemediğinizi araşürın. Ne sağlık ne de lezzet bakımından bu yiyeceklerin hiçbirini ‘tam yağlı’ yemek zorunda değüsiniz. Yarım yağlı süt ürünleri de (yoğurt, ayran, dondurma, peynir) en az tam yağlılar kadar lezzetlidir. Kısacası kolesterol sorununuzu beslenme tarzmızı değiştirerek de kontrol altına alabilirsiniz ve bunun yolu yalnızca kolesterol zengini besinleri azaltmaktan değil, öncelikle doymuş yağları sınırlamaktan geçiyor.

DİĞER HABERLER

Fazla Kilo

Fazla Kilo

Sağlıklı yaşamak, yaşam standartlarınızı yükseltmek, yüksek enerjiye ulaşmak ve mutlu olmak için fazla kilolarınızdan kurtulun. UYARI: İçeriklerimiz tamamen öneri niteliğindedir. Uygulamadan önce lütfen doktorunuza danışınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir