Kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olacak gıdalar

LDL, yani kötü kolesterol atardamar duvarlarında plaklar oluşturarak kalp hastalıklarına ve inmeye yol açar. Bazı gıdaların LDL’yi düşürmenize yardımcı olabileceğini herkes bilir, ancak sanırız bu gıdaların lezzetli olabileceği ve taddan fedakarlık yapmadan bunları günlük menülerinize ekleyebileceğinizi öğrenmek sizi şaşırtacaktır.

Bunlardan biri dark çikolatadır. Flavonoidler ve antioksidanlar içerir, ancak doymuş yağlar ve şeker de içerdiğinden dikkatli tüketilmelidir. Aynı sağlık faydalarından yararlanmak için tatlandırılmamış, dark kakao tozunu mutfağınıza ekleyebilirsiniz.

 

Avokado kandaki kötü kolesterol düzeyini düşüren oleik asid içeren muhteşem bir yiyecektir. Sandviçinize veya salatanıza küçük bir dilim eklemeniz yeterlidir. Bulunabilirse avokado yağı da diğer yağlar yerine pişirmede kullanılabilir.

 

Kırmızı şarap LDL’yi düşüren, pıhtılaşmayı azaltarak damar duvarlarını tahribattan koruyan bir madde olan resveratrol içerir. Çok fazla alkol tüketmekbaşka sağlık problemlerine ve fazla kalori tüketimine neden olabilir, ancak akşam yemeklerinde bir kadeh şarap son derece faydalıdır.

 

Hem siyah, hem de yeşil çay kolesterol seviyelerini düşüren kuvvetli antioksidanlar içerir. Fermente olmamış yapraklar içerdiğinden ve daha az işlem gördüğünden bunların seviyesi yeşil çayda biraz daha fazladır. Badem ve ceviz gibi kuruyemişler çoklu doymamış yağ asidlerinden zengindir. Bu sayede LDL seviyelerinizi düşürmeye yardım eder. Atıştırma olarak günde bir avuç tüketebilir veya salatalarınızın üzerinde kullanabilirsiniz. Mutlaka kavrulmamış ve düşük tuzlu olanları tercih edin ve yüksek kalori de içerdiklerinden miktarı abartmayın.

 

Arpa, yulaf ve kahverengi pirinç gibi gıdalar fazla miktarda çözünebilir lif içerirler, ki bunlar kolesterolün emilerek kana geçmesini azaltırlar. Normal buğday ürünleri yerine tam buğday ürünlerini, normal ppirinç yerine esmer olanı tercih edin. Hazırladığınız karışıma biraz muz ya da elma da eklemeniz hem lezzeti, hem lif içeriğini arttıracaktır.

 

Ve elbette balık J Somon, ton balığı, sardalye ve kalkan özellikle omega 3 yağ asidlerinden zengindir ve kandaki trigliseridlerin seviyesini düşürür. Haftada en az 250 gram balık tüketmeye, pişirmede de kızartma yerine ızgara veya buğulamayı tercih etmeye gayret edin.

 

Zeytinyağı kolesterol seviyenizi düşürmede hayvansal kökenli yağlardan çok daha etkilidir. Balsamik sirkeyle veya sarımsak sosu ile karıştırarak çok faydalı bir salata sosu üretebilirsiniz. Yanısıra, çeşitli sebzeleri biraz zeytinyağı ekleyerek fırında pişirerek sağlıklı bir öğüne sahip olabilirsiniz.

 

Edamame, soya sütü ve tofu yüksek protein içeren ve günde 25 gram tüketerek kolesterolünüzü % 5-6 düşürebilecek kadar etkili gıdalardır. Fasulyegillerin tümü de liflerden zengin olup, kolesterolü bağlayarak atılmasını sağlarlar. Günde 40 gram kadar tüketilmeleri ile kolesterol seviyesi % 5 azaltılabilir.

 

Şeftali ve elma gibi meyveler bol miktarda pektin içerir. Bu lifler kolesterolü düşürmede etkilidir. Aynı şey limon ve portakal gibi meyveler için de geçerlidir. Meyvenin tamamı veya en azından taze sıkılmış suyunun sabahları tüketilmesi çok faydalı olacaktır.

 

Patlıcan ve bamya gibi sebzeler yüksek miktarda çözülebilir lif içerirler. Aynı zamanda kuvvetli antioksidanlardır. Ve iyi yanı, bütün sebzerler kalori bakımından fakirdir.

 

DİĞER HABERLER

Murat Üstün

Murat Üstün

Genel Cerrahi & Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir