Kurban Bayramı sonrası kabızlığa dikkat!

Kurban Bayramı sonrası kabızlığa dikkat!

Sitemiz diyetisyenlerinden Berre Behdioğlu, kurban bayramı ve ardından yaşanan beslenme değişikliği ile ortaya çıkan kabızlık sorunu ile ilgili faydalı önerilerde bulunuyor.

Bayram sonrası beslenme düzenimizin değişmesi, öğünlerin atlanmasına bağlı bağırsak sistemimizde de değişiklikler meydana geldi. Özellikle kurban bayramında çok fazla et tüketimi ve tatlı tüketimimizin artmasına bağlı olarak posa alımımız azaldı ve tüm bu sebeplerden dolayı birçok kişide kabızlık görme sıklığımız da arttı.

Bağırsaklarımızın sağlıklı çalışması için günlük posa alımımızın 25-30g olması gerekmektedir. Bayram sürecinde genelde sofralarımızda et yoğunluğu arttığından yediğimiz ekmek miktarı ve sebze miktarı azaldı. Aynı zamanda tatlı tüketimimizin artmasına bağlı meyve tüketimimiz de azaldı ve bağırsağımızda hacim oluşturacak posa miktarı azaldı. Bu yüzden bayram sonu rastladığımız en büyük sağlık problemlerinden biri de kabızlık.

Kabızlık nedir?

Bağırsak hareketlerindeki yetersizlik ve düzensizlik sonucu haftada 3 günden az dışkılama kabızlık olarak tanımlanmaktadır. Dışkı serttir. Kişide sıklıkla karın ağrısı, aşırı gazlanma görülür, dışkılama hissi olmasına rağmen, kişi tuvalete çıkamaz ve sıkıntı duyar

Kabızlıkta nasıl beslenmek gerekir?

Kabızlıkla baş edebilmek için öncelikle posa tüketimi arttırılmalıdır. Posa tüketimini arttırmak için tam buğday unundan ekmek, çavdar ekmeği ya da kepekli ekmek tercih edilebilir. Ancak kepekli ekmek besinlerdeki demirin emilimini azalttığından çok sık tercih edilmemelidir. Bayram sürecinde et tüketimimiz arttığı için bayram sonrası protein ihtiyacını kurubaklagillerden sağlayarak hem proteinden eksik beslenmemiş oluruz hem de posa tüketimimizi arttırmış olur. Bu süreçte özellikle çiğ sebze tüketiminizi arttırarak posa tüketimimizi arttırmış oluruz. Aynı zamanda pirinç yerine bulgur tercih ederek de posa tüketimimizi arttırmış oluruz.

Kabızlık durumunda kabuklu yenebilecek meyveleri kabuklarıyla tüketmek de oldukça önemlidir. Muz, şeftali gibi meyveler kabızlığa sebep olduğundan bu süreçte çok tercih edilmemelidir. Sabahları aç karına kuru kayısı veya kuru erik tüketilmesi de oldukça fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda ara öğün olarak da kuru eriğe yer verilmesi kabızlıkla başa çıkmada oldukça fayda sağlamaktadır.

Genellikle zayıflama mucizesi gibi düşünülen limonlu su aslında bağırsakların daha rahat çalışmasını sağlamaktadır. Bu sebeple sabah aç karına içeceğiniz ılık limonlu su bağırsaklarınızın daha rahat çalışmasını sağlayacaktır.

Bu süreçte ara öğünlerinize ekleyeceğiniz yulaf gibi posa içeriği yüksek tahıllarda bağırsak çalışmasına oldukça fayda sağlayacaktır.

Ve tabi ki bol su tüketilmelidir.

Kabızlıkla mücadeledeki en önemli nokta ise müshil, laksatif etkili herhangi bir ürün, form çayı gibi ürünler tercih etmemektir. İllaki bir destek alınacaksa probiyotik içeren besin destekleri veya piyasada bazı markaların sattığı probiyotikli yoğurtlar tercih edilebilir.

DİĞER HABERLER

Berre Behdioğlu

Berre Behdioğlu

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir