Kurban eti pişirmenin püf noktaları

Kurban eti pişirmenin püf noktaları

Sitemiz diyetisyenlerinden Berre Behdioğlu, kurban eti nasıl pişirilmeli sorusunun cevabını ayrıntılı bir şekilde veriyor. Eti pişirme yöntemi, sağlığımızı da etkiliyor bu nedenle etin nasıl pişirilmesi gerektiği konusu oldukça önem taşıyor.

Kurban bayramının geleneklerindendir kesilen etin o akşam pişirilip sofranın başköşesinde yerini alması… Ancak kesilen ette ölüm katılığı meydana geldiğinden ilk gün kurban eti tüketilmemelidir. Eğer ilk gün et yenecekse daha önceden almış olduğunuz et kurban bayramının ilk günü tüketilmelidir. Ancak soframıza gelen etin nasıl pişirildiği de oldukça önemlidir.

Kurban etlerinin pişirilmesi

Kurban bayramında tüketilen etin miktarı kadar pişirme yöntemi de önemlidir. Çünkü etin lezzeti, kıvamı, kokusu, vitamin-mineral içeriği pişirme yöntemiyle ilişkilidir. Etlerin pişirilmesinde haşlama, ızgara gibi yöntemler daha çok tercih edilmeli kızartmadan kaçınılmalıdır. Etlerin yağda kavrulması ve kızartılması hem besin öğesi kayıplarını arttırır hem de fazla miktarda yağ tüketilmesine bağlı olarak ileride sağlık sorunlarının oluşmasına yol açabilmektedir. Çok yüksek ısıda, uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi ette çeşitli kansorejen maddelerin oluşumuna neden olabilir, bu yüzden çok tercih edilmemelidir. Etlerin tek başına değil sebzelerle birlikte pişirilmesi ve tüketilmesi de besin çeşitliliğinin sağlanması amacıyla oldukça önemlidir.

Etle yapılan yemeklerde yemeğe yağ ilave edilmemeli yemekler etin kendi yağıyla pişirilmelidir. Et yemeklerinde lezzet vermesi amacıyla özellikle kuyruk yağı ve tereyağı kullanımından kaçınılmalıdır. Ayrıca kırmızı et içerisinde görünmeyen doymuş yağlar vardır. Bu yüzden pişirme sırasında etin dışındaki beyaz görünür yağlar mutlaka ayrılıp öyle pişirilmelidir.

Izgara yöntemi tercih edildiğinde etle ateş arasındaki mesafe ateşin eti yakamayacağı şekilde ayarlanmalıdır. Yüksek ateşe maruz kalan etlerde yüzey proteinleri birden katılaşır ve etin iç kısmına ısı ulaşmaz. Etin içi çiğ kalır. Bu nedenle etlerin iç sıcaklığı 75°C olmalıdır. Ayrıca çok yüksek ısı etin dış yüzeyinin yanmasına ve fazla su kaybına neden olarak besin öğesi kayıplarını arttırır.

Etler kesinlikle çiğ ya da az pişmiş tüketilmemelidir. Çünkü bazı hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar çiğ ve az pişmiş etlerden bulaşmaktadır.

DİĞER HABERLER

Berre Behdioğlu

Berre Behdioğlu

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir