Laparoskopik Obezite Cerrahisi nasıl uygulanır?

Laparoskopik Obezite Cerrahisi nasıl uygulanır?


Sitemiz Obezite Uzmanı Op. Dr. Murat Üstün, Laparoskopik Obezite ameliyat sürecini, ameliyat öncesi ve sonrasını ayrıntılı bir şekilde anlatıyor. Obeziteden kurtulmak isteyenler doktorumuzun bu yazısını mutlaka okumalı.

Laparoskopik ameliyatlarda ciltte 0.5-1 cm’lik kesiler yaparak, batına trokar adı verilen kanüller (tüp şeklinde enstrumanlar) yardımı ile girilir. İnce bir videokameraya bağlı bir laparoskop küçük bir kanülden sokularak batın içini görmeyi sağlar. Mide ve diğer iç organların görüntüleri büyütülmüş olarak bir monitore aktarılır. Ameliyatı gerçekleştirmek için kullanılacak el aletlerini girmek üzere 3 veya 4 adet daha küçük kesi yapılır. Tüm operasyon batına karbondioksid (CO2) gazı verilerek ve batın genişletilerek yapılır. Gaz ameliyatın tamamlanmasından sonra boşaltılır.

Laparoskopik Cerrahi Yapılamazsa;

Çok az sayıda hastada ameliyat laparoskopik olarak gerçekleştirilemez. Bu oran % 5’in altındadır. Sıkı yapışıklıklara neden olan daha önce geçirilmiş bir ameliyat, organların net olarak görüntülenememesi veya kanama problemleri nedeniyle ameliyat açık yönteme döndürülebilir.

Açığa geçme kararı cerrah tarafından ameliyat öncesinde veya sırasında verilebilir. Cerrahın daha güvenli olacağını düşünerek açık ameliyata dönmesi bir komplikasyon değil, cerrahi bir karardır. Bu karar hasta güvenliği ile yakından ilişkilidir.

Ameliyat Günü Sizi Neler Bekler?

Ameliyat sabahı hastaneye yatışınız yapılır. (Şehirdışı ya da yurtdışından gelen hastalarımız daha önceden yatış yaparlar.) Bariatrik cerrahi ekibi koordinatörü bu işlemlerin aksamadan yürümesini sağlar. Ekibin cerrahi üyeleri de sizi ameliyattan önce mutlaka ziyaret eder.

Ameliyat öncesi hazırlıklar hastaneden hastaneye değişebilir ama genellikle yarım günde tamamlanır. Eğitimli bir hemşire damar yolunuza bir kateter yerleştirerek varsa gereken tahlilleri alır ve anestezik maddelerin verilebilmesi için onu damarınızda bırakır. Bu kateter plastiktir ve kolunuzu hareket ettirmenizle herhangi bir zarara yol açmaz.

Sıklıkla ameliyat öncesi bir takım ilaçlarla sakinleşmeniz sağlanır. Anestezistiniz sizi ziyaret ederek ameliyat öncesi anestezi açısından değerlendirmenizi yapar. Ameliyat sizin tamamen uykuda olacağınız genel anestezi altında yapılır. Bu bazen 30 dakika iken, bazen saatler sürebilir. Hasta yakını ve refakatçiler hastanın odadan çıktığı andan itibaren kronometre tutmamalıdır. Ameliyathanede hazırlık ve sonrasında derlenme uzun sürebilir. Çok nadiren, genellikle de önceden bilinen ağır kalp yetmezliği, solunum problemleri olan hastalar ameliyat çıkışında direk odalarına değil yoğun bakım ünitesine alınabilir. Bu, ameliyatın kötü gittiği anlamına gelmez, hasta güvenliği için bir tedbirdir. Yoğun bakıma giren her hastanın durumu kritik gibi düşünülmemelidir.

Operasyonu takiben derlenme odasına alınırsınız ve tamamen ayılmanız beklenir. Ardından kattaki normal odanıza gönderilirsiniz. Çoğu hasta ameliyatın ilk üç günü hastanede kalır, bazen birkaç gün fazladan yatmanız gerekebilir.

 

DİĞER HABERLER

Murat Üstün

Murat Üstün

Genel Cerrahi & Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir