Menapozdayım, yardım!

Herkes sağlık için dengeli ve yeterli bir beslenmenin önemli olduğunu kabul ederken yeterli ve dengeli bir diyetin içeriği hakkında hala öğrenilmesi gereken şeyler var. Biliyoruz ki yaşla birlikte beslenme gereksinmeleri kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilirken menapoz dönemi de bayanlar için ayrıca özel bir dönemdir.

Östrojen seviyelerinin azalması ile vücutta birtakım değişiklikler olur. Bu değişiklikler sonucu başta sıcak basmaları, unutkanlık, uykusuzluk, özellikle bel çevresinde kilo artışı gibi farklılık meydana gelir. Her dönemde yeterli ve dengeli beslenme gerekirken menapoz döneminde ayrı beslenme alışkanlıklarının kazanılmasına dikkat edilmelidir.

 

Kalsiyum ihtiyacı artar..

Kalsiyum bayanların en önemli ihtiyaçlarından olan bir mineraldir. Sağlıklı bir bayan için, menapoz öncesi dönemde ortalama 1000 mg kalsiyum alımı gerekirken eğer hormon desteği kullanılmıyorsa menapoz dönemi ile günlük 1500 mg kadar kalsiyum almaları gerekmektedir. Süt, yoğurt, peynir ve diğer süt ürünler, istiridye, sardalye, somon, ıspanak, brokoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler kalsiyumdan zengin besinlerdir.

 

D vitamini sentezi azalır..

Diğer önemli bir ihtiyaç ise vücutta sentezi azalan D vitaminidir. Aynı zamanda kalsiyum emilimi ve kemik oluşumu için çok önemlidir. Yapılan bir çalışmaya göre menapoz sonrası osteoporozu olan ve son 3 yılında vitamin D takviyesi alan bayanlarda D vitaminin osteoporoza olumlu etkileri tespit edilmiş. D vitamini eksikliği, kan tahlili ile ölçülebilmekte olup özellikle güneşin az olduğu kış aylarında D vitamini takviyeleri doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Yüksek dozlarda, gereksiz alınan D vitamini özellikle böbrek taşları, konstipasyon veya karın ağrısına neden olabilir.

 

Kolesterol azaltılmalı..

Hormon değişikliklerinden kan kolesterol seviyeleri de dolaylı olarak etkilenebileceğinden önlem olarak kolesterol, doymuş yağ ve yağdan düşük besinler seçilmeli. Yağlar, karbonhidrat ve proteinlere göre daha fazla kalori içerdiğinden fazla alımı aynı zamanda fazla kilo demektir. Avokado, badem, fındık, ceviz, balık çeşitleri ve zeytinyağından alınacak sağlıklı yağlar beslenmede yer almalıdır.

 

Meyve-sebze tüketimi arttırılmalı..

Özellikle C vitamini ve karotenden zengin meyve, sebze ve tam taneli tahıllar yenilmelidir. Bunlara örnek olarak portakal, greyfurt, havuç, balkabağı, domates, brokoli, karnabahar ve koyu yeşil yapraklı sebzeler verilebilir. Bu besinler vitamin, mineral ve diyet lifinin önemli kaynaklarıdır. Lifler vücut sağlığı için önemli olmakla birlikte barsak hareketliliğine yardımcı olur ve kolon kanseri riskini azaltır. Bayanlar günlük ortalama 20-30 gr kadar lif tüketmeliler.

 

Egzersiz şart..

Yaşla birlikte azalan metabolizma hızını dengelemek için, alınan kaloriyi dengelerken aynı zamanda yakılan kaloriyi de arttırmak gereklidir. Menapoz dönemine giren bayanlar yaşam tempolarında düzenli egzersizleri yoksa ve aynı kalori alımına devam ediyorlarsa fark etmeden tartıdaki rakamlar hızla yukarıya çıkabilir. Dolayısıyla her gün düzenli yapılacak 30 dakikalık bir hareket, vücudu genel hormonal dalgalanmadan da korumaya çalışırken aynı zamanda kilo alımı da engellenecektir.

DİĞER HABERLER

Müge Başer

Müge Başer

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir