Menopoz döneminde beslenme

Menopoz döneminde beslenme


Menopoz döneminde kadınlar ciddi gerginlik ve sağlık problemleri aşıyor. Her ay yaşan bu döngü gerçekten bazen çok can sıkıcı olabilir. Bu nedenle menopoz döneminde nasıl beslenmeniz gerektiğiniz öğrenin. Bu öneriler kendinizi daha iyi hissetmeniz sağlayacak.

Vücutta gelişen değişimler nedeniyle kadınların korkuyla yaklaştığı, sadece kimyalarının değil, aynı zamanda fiziksel ve ruhsal durumlarının da değişiklik gösterdiği menopoz döneminden artık kimse korkmayacak! Çünkü beslenmenizde yapacağınız değişikliklerle sizin için bir bitiş değil, hayatınızda yepyeni bir dönemin başlangıcı olacak bu
süreci keyifli hale getirebilirsiniz.

Süt, sizin sadece menopoz dönemine girdikten sonra değil menopoz öncesi dönemde de en güvenilir kaynağınız olmalı. Osteoporozdan korunmak ve kemik sağlığınıza yatırım yapmak istiyorsanız, kemik kumbaranızı her gün süt tüketerek destekleyin. Süt içmek sizde hazımsızlık, gaz gibi şikayetlere yol açıyorsa, laktozsuz süt deneyebilirsiniz.

Vücudunuzdan kaybolan mineralleri her daim desteklemek şart! Bu yüzden mutlaka doğanın size sunduğu mineralli sulardan yararlanın.

Güneşi sevin! Günde 15-20 dakika elinizden dirseğinize kadar olan kısmın iç bölümünü güneşlendirerek, D vitamininden yararlanın. Çünkü D vitamini, vücudunuza aldığınız kalsiyumu kullanmanızda size aracı olacak!

Aşırı protein tüketimine dikkat! Büyük emekler sarf ederek biriktirdiğiniz kalsiyumun vücudunuzdan kayıp gitmesine müsaade etmeyin. Bu dönemde de dengeli beslenmeye dikkat ederek vücudunuzu mutlu sevindirin. Yemeklerde tuz kullanmayı oldukça seviyorsunuz, tuzsuz yemek yemektense yememeyi bile tercih edebilirsiniz. Fakat maalesef tuz ve bu dönemde sizin olmazsa olmazınız kalsiyum pek geçinemiyorlar. Siz sütünüzü, yoğurdunuzu arttıradurun besinlerle aldığınız fazla tuz, kalsiyumunuzu vücuttan kovuyor. Bu ikili arasındaki kavgayı dengelemek ise tuz alımınızı sınırlandırmaktan geçiyor.

Siz sigaranın bu stresli dönemde en yakın arkadaşınız olabileceğini savunuyorsunuz. Oysa sigara vücudunuzda kurmaya çalıştığınız dengeleri bozuyor. Hem D vitamininin aktif şekle dönüşmesini engelleyerek kullanılabilirliğini azaltıyor, hem de bu döneminizde sizin için altın değerinde olan östrojenin kandaki değerlerini düşürüyor.

Bu dönemde çoğu kadın, aşırı kilo artışından şikâyet eder. Ancak aşırı zayıflık da kilo almak kadar önemlidir. Çünkü menopoz döneminde azalan östrojeni vücudunuzda bulundurmak sizin için oldukça önemli hale geliyor. Östrojen de yağ dokularında depolandığı için aşırı zayıflık sizin için tehlike oluşturuyor. Fakat bu sizin obez veya kilolu olmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Hem kemik ve kas sağlığınız hem de vücudunuzda azalan östrojeni ucundan kıyısından yakalamanız için ideal ağırlık sizin için en iyisi gibi görünüyor.

Bu zamana kadar spor yaptıysanız kârınız, ancak spor yapamadıysanız hiç de geç kalmış sayılmazsınız. Bu dönemde fiziksel aktiviteyi hayatınızın bir kenarına oturtmanızla beraber hem vücudunuz mutluluk hormonu salgılayacak ve hormonal iniş çıkışların yarattığı stresli dönemden uzak kalacaksınız hem de kemik ve kas sağlığınıza yatırımda bulunacaksınız.

 

DİĞER HABERLER

Esra Rahşan Çalışkan

Esra Rahşan Çalışkan

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir