Metabolizmayı hızlandıran 4 destek


Bir hapı alıp veya bir yiyeceği yiyerek daha fazla kalori yakma fikri her zaman kulağa hoş gelmiştir. Tabi ki yutulan bir hap ile 1 saatlik koşu ile aynı kalori yakılamayacağını hiçbir bilimsel kanıta bile gerek duymadan olamayacağını biliyoruz. Ancak her şeye rağmen bu desteklerin metabolizma hızlarına olumlu etkilediğine dair görüşler var.

CLA (KONJUGE LİNOLEİK ASİT)

Kırmızı et ve günlük süt ürünlerinde bulunan konjuge linoleik asit isminden de anlaşılacağı gibi bir yağ asididir. Siz kalori hesabı yapmaya çalışırken yağ yakılmasını ve aynı anda da kas yapımının uyararak kilo verme programlarında ve/veya düzenli egzersiz yapan kişilerde vücut bileşiminin sağlıklı hale gelmesine yardımcı olabilir. CLA, yağsız sığır eti, süt, peynir, yoğurt ve yumurtada bulunur. Kilo verme programlarında CLA içeren besinlerin daha fazla yer almasının yanı sıra bir uzman eşliğinde CLA destekleri de dışarında destek olarak alınabilir.

ÇİNKO

Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez minerallerindendir. Saç, tırnak sağlığında, bağışıklık güçlendirmede, hormonların salınımı gibi birçok fonksiyonda etkilidir. Aynı zamanda çinkonun beslenmede bolca yer alması demir, kalsiyum, fosfor gibi birçok mineralin emilmesine yardımcı olur. Tiroit bezinin metabolizma ve enerji döngüsünü sağlamada tiroit hormonunu üretmek için çinkoya ihtiyaç vardır. Böylece metabolizma hızının çalışmasında olumlu etkileri vardır. Çinkonun aynı zamanda iştahı kontrol etmede yardımcı olabileceğine dair görüşler de az sayıda değil. İstiridye, kırmızı et, hindi etinde bulunur. Çok fazla miktarda alınmasına gerek olmamakla birlikte küçük dozajlarda alımı hayati önem taşır. Erkekler 11 mg, bayanlar ise en az 8 mg çinko almalılar. 3 adet istiridye ile 35 mg çinko alınabiliyor olmasına rağmen istiridyenin beslenmede ne kadar sıklıkta olabileceğinden ötürü en iyi kaynak 120 mg bir biftek, 6 mg çinko sağlarken; hindi eti ile 4 mg kadar çinko alabiliyoruz. Aynı zamanda çinkoyu porsiyon kontrolü yapmak kaydı ile kabak çekirdeği gibi yağlı tohumlardan da alınabilir.

KATEŞİN

Yeşil çayda daha yoğun olmak üzere çayda bulunan kateşinler vücuttaki antioksidanları koruyucu bir görev yaparlar. Bu kateşinler sadece antioksidan korumazlar aynı zamanda da hücrelerin aktivitelerini uyararak vücudun ihtiyacı olan enerji üretimine destek olurlar. Diğer bir deyişle vücudun kalori yakmasına yardımcı olur. Tabi bu kateşinlerin mucize çözümler yarattığını göstermez. Cleveland Üniversitesinde yapılan bir analize göre kateşini dışarında destek olarak alan kişilerin ayda sadece yarım kilogramlık bir kilo kayıpları olduğu saptanmış. Ayrıca bu analiz sonucunda dikkat çeken diğer bir sonuç ise verilen kilonun özellikle bel çevresinden olması olmuş. Uzun süreli deneysel çalışmalarda ise kateşinin önemli depolarından yeşil çayın günde 2 kupa olarak içen kişilerin daha düşük yağ yüzdelerine sahip olduğu belirlenmiş. Ayrıca kateşinin kilo vermiş kişilerde de verilen kilonun korunmasına yardımcı olabileceği belirtiliyor. Zayıflama programlarına ilaveten düzenli 2 bardak yeşil çay tüketiminin uzun süreli kilo kayıplarında etkili olacaktır.

SELENYUM

Selenyum, kilo kontrolü ve sağlıklı bir yaşam için önemli bir mineraldir. Selenyumun metabolizmaya olan etkisi tiroit bezinin çalışmasını destekleyici olup, tiroit hormonunun üretilmesinde etkisi olmasındandır. Ayrıca vücut enerjisinin de optimal düzeyde kullanılmasında yardımcı olur. Genel sağlık kriterleri için küçük dozlarda selenyum içeren besinler ile beslenmek yeterli olacaktır. Hamile ve emziren bayanlarda ihtiyaç olan miktarı artmakla birlikte, günlük 55-70 mg selenyum alımı yeterli olacaktır. Ton balığı, karides, hindi eti, kuzu eti, mantar, arpa, kaju fıstığı ve tam tahıllar ile selenyum rahatlıkla alınabilir.

DİĞER HABERLER

Müge Başer

Müge Başer

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir