Mizah duygusu ve diyet

Mizah duygusu çok önemlidir, genelde hayat, özelde kilo mücadelemizi sürdürürken. Kilolardan kurtulmak başlı başına bir mücadeledir aslında. Diyet yaparken yaptığımız ve ciddiye aldığımız her şey çoğu zaman aslında hayatın gülünç yanından gelmiş olabilir.

Gerçekten önemli gözükmeyen şeyleri bir yana bırakarak doğru yolu bulabiliriz. Bunun da en iyi yolu mizahtır. Kimler fazla kilolarına gülümseyerek yaklaştı? Kimler kendi durumuna güldü ama başkalarına gülmedi ise doğru yaptı. Çünkü onlar da bizimle benzer diyet programındalar bizim onlara gülmemiz gerekmez.

Çoğunlukla, başkalarının ne düşüneceği konusunda tasalanmaya, elimizde olmayan durumlara kafa yormaya kilitlenir kalırız. “Çok kilo aldım arkadaşlar ne der”, “üstüme giyecek bir şeyim kalmadı”, vs. Kafamızın böyle çalıştığını görüyorsak durup bir güzel gülmemiz gerekir işte. Hayat yaşamak içindir, sizce önemli şeylerin tadını çıkartmak içindir, giyemediğiniz birkaç giysinin yasını tutmak için değil.

Kendinize ve içinde bulunduğunuz duruma gülmenin çifte olumlu etkisi vardır. Birincisi, gerilimi azaltır ve bir oran duygusu kazanmamıza yardımcı olur. “Çok kilo aldım” demek var, “10 kilo fazlam var” demek var. Burada ne yaptınız? Durumu tanımladınız, bir diyet koçuna gerek duymadan başardınız. İkincisi, fiziksel yararı olması. Gülme, hayata daha iyi bir bakış açısı sağlamanın yanı sıra iyi hissetmenizi sağlayan endorfin salgılanmasına da yol acar.

O halde, hayatınızda her durumun gülünç yanını bulmayı deneyin. Stres, kaygı ve korkularınızı anında dağıtan en iyi teknik olduğunu göreceksiniz.

DİĞER HABERLER

İpek Aydın

İpek Aydın

Yaşam Koçu

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir