Ne kadar karanlık o kadar gençlik

Sitemiz yaşam koçlarından İpek Aydın yeni yazısında yine sitemiz spor eğitmeni Mert Yeşilpınar ile harika bir araştırma ile karşınızı çıkıyor. Hayatınızı şekillendirmek için sporun önemi ve uzmanları yorumları oldukça önemli. Yazıda alanında uzman iki isim sizler için soruyor ve cevaplıyor.

Merhaba, bugün sizlerle Spor hocam Mert Yeşilpınar ile yaptığım ilginç, ilginç olduğu kadar da önemli bir konuşmayı aktaracağım. Mert bey yabancınız değil sitemizin Spor Eğitmenlerinden biri. Yazılarını buradan ulaşabilirsiniz.

Sohbetimiz şöyle geçti.

İpek – Hocam, geçen hafta dersimiz sırasında sağlıklı bir yaşam için 3 ana kriterin tamamlaması gerektiğini söylemiştiniz. Yanlış hatırlamıyorsam bunlar; Beslenme, Dinlenme (Uyku) ve Spor idi. Beslenme ve Sporu çok duyuyoruz da dinlenme çok ilginç geldi bana.

Mert – Uyku mu? Uyku da diğer ikisi kadar önemlidir.

İ – Peki uyuyunca ne oluyor, vücudu dinlendirmekten başka?

M – Uyurken, özellikle gece uykusu sırasında 21:00 ile 05:00 arasında uyku hormonu (Melatonin) salgılanıyor. Bitmedi, sabaha karşı 03:00 – 05:00 arasında salgılanan Growth (Büyüme) Hormonu ise gelişmemiz açısıdan çok önemli.

İ – Hocam diyelim çocuklar bu hormonlar ile büyüyor, Melatonin ve Growth hormonlarının bize yararı nedir?

M – Melatonin çocukları büyütürken, erişkinlere de anti-oksidan etki yapıyor, hücre yeniliyor, biyolojik ritmi ayarlıyor ve sonuçta yaşlanmayı geciktiriyor.

İ – Peki Growth hormonu?

M – Growth hormonunu ise, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, vücuttaki yağ oranın azalmasını sağlıyor ve hafızayı berraklaştırıyor.

İ – Bir de uykunun tamamen karanlık ortamda yapılması gerektiğinden bahsediyorlar?!

M – Evet ortam karanlık ve sessiz olmazsa Melatonin salgılanması daha az oluyor.

İ – Annemler küçükken başucuma korkmayayım diye küçük bir lamba koyarlardı, anlaşılan korkularımı yendim ama fazla da uzamadım J Peki gece yatarken pencereden az ışık girse olur mu?

M – Hayır kural kesin, Melatonin mutlak karanlık istiyor.

İ – Tamam hocam yarın çarşıya çıkıp, perdecilerin “block out” tabir ettikleri perdeden alacağım.

M – J

İpek Aydın (Mert Yeşilpınar’ın katkılarıyla)

DİĞER HABERLER

İpek Aydın

İpek Aydın

Yaşam Koçu

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir