Ne zaman, ne yenmeli?

Ne zaman, ne yenmeli?


Sitemiz diyetisyenlerinden Müge Başer, bizi hangi besinlerin ne zaman yenmesi gerektiği konusunda aydınlatıyor, bu bilgiler kurtarıcınız olabilir.

Besinler sadece sağlıklı beslemez, bazen farklı ruh hallerinde veya ortamlarda kurtarıcı olabilir. Stresli misin? Canın tatlı mı çekti? Akşam dışarı mı çıkıyorsun? O zaman bu besinler sizin için;

  1. ÇILGIN İŞ GÜNÜ: TAM BUĞDAY EKMEK İLE TOST + ÇAY

Tam buğdayın ve tam buğday unu ile hazırlanmış ekmek, makarna, bulgurun glisemik indeksinin düşük olduğunu bilmeyen yok. Glisemik indeksi düşük olan yiyecekler kan şekerini yavaş yükseltip yavaş düşürdükleri için enerjinin de uzun süreli korunmasına yardımcı olur. Dolayısıyla güne tam buğday ekmekli, peynirli bir tost veya sandviç ile başlamak öğle saatlerine kadar enerji verici olacaktır. Çay ise içeriğindeki tanin ismindeki bileşenleri ile konsantrasyonunun arttırılmasında etkilidir.

  1. EGZERSİZİN CANI ÇIKAR: MUZ + BADEM

Egzersize başlamadan 2 saat öncesinde alınan karbonhidratın spor süresince yeterli enerjinin korunmasını sağlar. Muzun içeriğindeki karbonhidrat çeşidinin kan şekerini hızlı etkilememesi için sağlıklı bir yağ içeren badem ile tamamlanması da dengeli bir öğün yaratacaktır. Muz + badem ikilisinin diğer özelliği potasyum ve magnezyum içermesi ile kas ağrılarını ve kramp riskini azaltacaktır.

  1. TUZLU VE TATLI KRİZİNE GİRMEK: MEYVE + PEYNİR

Özellikle bayanların regl öncesi dönem şikayetlerinin başlıcalarıdır, tatlı ihtiyacı veya tuzlu ihtiyacı. Elinizin altında yağlı cipsler veya çikolatalar var ise ciddi risk altında iseniz. Oysa bunlar yerine mevsimine göre taze meyve ile şeker ihtiyacı karşılanabilirken, elinizin altındaki herhangi bir peynir ile tuzlu tat ihtiyacı giderilebilir.

  1. ÖZEL DÖNEMİM-HAMİLELİK: BONFİLE + ISPANAK

Hamile bayanlar, daha fazla yağsız kırmız ete ihtiyaçları vardır. Neden mi? Çünkü en önemli, en değerli demir kırmızı ette var. Yanında da özellikle koyu yeşil yapraklı bir salata ile tamamlanırsa demirin emilimi artarken, aynı zamanda hamilelikte özel bir mineral olan folik asit de alınmış olur.

  1. BUGÜN ASABİYİM: MAYDANOZLU SALATA

Maydanoz rengini veren klorofil pigmenti ile doğal bir nefes temizleyicisidir. Ağır metallerden, toksinlerden vücudu arındıran aynı zamanda detoks etkili bir yiyecektir. Bol miktarda limon eklenerek yenilen bir maydanoz salatası C vitamini içeriği ile de vücudu alkalize eder ve sinir sistemini olumlu etkileyerek, sakinleştirir.

  1. BÜYÜK YEMEK ORGANİZASYONU: YOĞURT

Kalorisi fazla olacak veya alkollü bir yemek öncesi mutlaka bir kase yoğurt yenilmeli. Neden mi? Alkol öncesi protein alarak, alkolün kana karışma hızını yavaşlatırken aynı zamanda daha tok kalarak fazla kalorili yemeklere karşı da tok kalmak için.

DİĞER HABERLER

Müge Başer

Müge Başer

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir