Neden diyet yapmalıyım?

Diyet yapıp yapmama konusunda tereddüt edenler için özel bir yazı hazırladık sizlere. Sitemiz diyetisyenlerinden Berre Behdioğlu neden diyet yapmalıyım konusunu değerlendiriyor sizler için. Beslenme düzeni anlamına gelen diyet  tanımı belkide sizin hayatınızda bütün sağlık problemlerini ortadan kaldırabilir ama önce nedenlerini incelemenizde fayda var.

Genellikle herkesin aklında biraz kilo vermek, her pazartesi diyete başlamak gibi düşünceler vardır. Bazen bu düşünceleri estetik kaygılar tetikler bazen hastalıklar… Peki neden diyet yapmalıyız, diyet demek zayıflamak demek midir?

Diyet aslında kelime anlamı olarak beslenme düzeni anlamına gelmektedir. Aslında diyete başlamak demek beslenmenizi düzenlemek, daha sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak ve eğer kilonuzda veya yağ oranınızda fazlalık varsa onu ideal düzeye getirmek demektir.

Kişilerde fazla kilo ve fazla yağın bir kısmı organların etrafında yer almaktadır. Birçok hastalığın tetikleyicisi fazla kilo yani fazla yağlarımızdır. Fazla kilolarimiz yani fazla yağlarımız kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet gibi birçok hastalıkların riskinin artmasına, kan kolestrolünün yükselmesine neden olur.

Beslenmenizi düzenleyip sağlıklı hale getirmek aslında sağlığınızı düzenlemektir. Kişinin ağırlığının yaklaşık % 10 unu kaybetmesi durumunda obeziteye bağlı birçok komplikasyonun azaldığı görülmektedir. Sağlıklı beslenerek ideal ağırlığınıza ve yağ yüzdenize ulaştığınızda organlarınızın etrafındaki yağlanma ve organlarınızın taşıdığı ağırlık miktarı da azalacağından organlarınızın ömrünü uzatıp daha sağlıklı çalışmalarına yardımcı olacak ve vücudunuzun sağlıklı yaşlanmasını sağlayacaksınız.

Sağlıklı bir yaşamın temelini sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite oluşturmaktadır. Beslenmenin düzenlenmesi ve hayatınıza fiziksel aktivitenin eklenmesiyle her şeyden önce sağlıklı bir birey olacağınızı ve hastalık risklerinin azalacağı unutulmamalıdır. Yani fiziksel kaygılarını önce amaç daha sağlıklı bir birey olabilmektir. Sağlıklı beslendiğimizde zaten fiziksel açıdan düzelme de beraberinde gelecektir.

Daha sağlıklı bireyler haline gelebilmek ve daha sağlıklı nesiller yetiştirebilmek için sağlıklı beslenme düzenine geçmek yani diyetisyen kontrolünde diyet yapmak oldukça önemlidir.

DİĞER HABERLER

Berre Behdioğlu

Berre Behdioğlu

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir