Neden tam tahıllı?

Popüler söylemlerin ekmeği yasaklama zehir gibi gösterme eğilimi olduğu bir dönem yaşıyoruz. Peki biz gerçek diyetisyenler yani beslenme ve diyetetik mezunları neden tam tahılları öneriyoruz?

Tam tahıllı bir diyet içerdiği yüksek lif oranı ile kalp damarlarında zararlı yağların birikmesini engeller, kan kolesterolünü düşürmeye yardımcı olur, böylelikle kalp sağlığınızı lumlu etkiler

Diyabetli bireyler için tahıl ve posalı meyvelerin tüketimi elzemdir. Basit şekerleri beslenmelerinde en aza indirirken karbonhidrat kaynağını tam tahıllı ürünlele değiştiren diyabetli bireyler kan şekerini daha kolay kontrol altına alırlar.

Doğru bir planlamayla beslenmenize eklenen kompleks karbonhidrat içeren sağlıklı tahıllar enerji ihtiyacınızı karşılar, diyet esnasında halsiz düşmenizi, mutsuz olmanızı engeller, kan şekerinde hızlı yükselme ve düşmeleri önleyeceğinden tatlı krizlerinden, yeme ataklarından korur. Sağlıklı oranlarda kilo kaybetmenizi yağ dokunuzu kaybederek su ve kas dokunuzun muhafaza edilmesini sağlar.

Karbonhidrattan fakir kalmış beslenme planları ile diyet yaparken hem zorlanırsınız, hem de çok az yağ kaybedersiniz, kas kaybının etkisiyle metabolizma hızınız düşer, diyet bittiğinde çok kolay kilo alırsınız.

Sağlıklı bir kalp, kontrollü kan şekeri ve kolay bir zayıflama sistemi için beslenmenizden tam tahılları eksik etmeyin, trend beslenme tuzaklarından ve diyetisyenlerin önermediği diyetlerden uzak durun.”

DİĞER HABERLER

Ayşe Nur Yılmaz

Ayşe Nur Yılmaz

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir