Nezle ve gripten koruyan çay tarifi

Nezle ve gripten koruyan çay tarifi

Sitemiz diyetisyenlerinden Seda Kaya, yaklaşan kışa ve hastalıklara hazırlık olması amacıyla çok iyi bir vitamin kaynağı olan çay tarifi veriyor. Bu tarif ile kışı rahat ve sağlıklı geçireceksiniz.

Kış dönemi geldi, ani sıcaklık değişimlerinden dolayı hastalık oranları yükseldi ve dolayısıyla çevremizde , açık havada soluduğumuz bakterilerden korunmanın da yollarını aramaya başladık. Sizlere önerebileceğim, kış boyunca her akşam 1 -2 fincan içebileceğiniz, bağışıklığı güçlendiren, üst solunum yollarını temizleyen, öksürüğe iyi gelen, vücut ısısını dengeleyen tam bir vitamin kaynağı olan ve aynı zamanda antibakteriyel özelliğe sahip bir çay tarifim var; çayımız 500 ml kaynar su içerisine atacağımız bir tutam hibiskus, bir tutam kırkkilitotu, bir tutam ıhlamur, 1-2 dilim taze zencefil, ve 1 tatlı kaşığı baldan oluşmaktadır. Kaynar su içerisine atılmış bu malzemeleri 3 dk beklettikten sonra çayımız hazır hale gelecektir. Ve çayımızın içerisindeki malzemelerimizin faydalarından bahsedelim şimdi de;

Kafeinsiz olan ve yüksek C vitamini içeren hibiskus bağışıklık sistemini güçlendirici etkisinden dolayı kış döneminde nezle ve gribe karşı korunmak amaçlı tüketilebilir. Ayrıca tansiyonu düşürür, antioksidandır, kolesterolü düşürür, mide kanserine karşı koruma sağlar, şişliği alır, sindirim sistemini çalıştırır, kalp ve karaciğer hastalıklarına karşı kullanılır, kilo vermeye yardımcıdır.

Kırkkilitotu ülkemizde “atkuyruğu” otu olarak da bilinir. Kırkkilit otunun en önemli faydası kemikleri güçlendirmesidir, nezle ve grip enfeksiyonlarında vücudun direncini yükseltmek amaçlı ve eklem ağrılarını, yorgunluk şikayetlerini önlemek amaçlı kış çayınızın içerisinde önerilebilir. Ayrıca, böbrek taşlarının vücuttan atılmasına yardımcı olur, safra taşlarının tedavisinde kullanılır, idrar söktürücüdür, ödemi azaltır, idrar yolu enfeksiyonuna iyi gelir, kilo vermeye yardımcı olur, mide ülserine iyi gelir.

Ihlamur kış döneminde özellikle nezle ve gribal enfeksiyonlarda, iyileşmeyi kolaylaştırmak amaçlı önerilebilir çünkü terlemeyi teşvik eder, ateş düşürür, öksürüğe iyi gelir, migren ağrılarını hafifletir, stresi azaltır ve rahatlama sağlar. Ayrıca ishal tedavisinde kullanılır, kan basıncını düşürür, karaciğer rahatsızlıkları tedavisinde kullanılır, damar sertliğine karşı kullanılır, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar, kas spazmlarını giderir, safra kesesi rahatsızlıklarına karşı kullanılır, boğaz ağrısını alır, hazımsızlığa iyi gelir, çarpıntıyı giderir, toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Zencefil de özellikle solunum yollarını açma özelliği, kanın yapısını daha akışkan hale getirdiği için,(ki bu kalbin daha rahat çalışması demektir), vücutta sıcaklık ve terleme meydana getirdiği için, ve gerçekten iyi bir antioksidan (oksitleri temizler dışarıya atılmasına yardımcı olur) olduğu için kış döneminde enfeksiyonlardan korunma amaçlı önerilebilir ve zencefil aynı zamanda iyi bir C vitamini kaynağıdır.

Ve çaylarınızı içinde hem tatlandırmak amaçlı hem de vücut direncini arttırmak amaçlı bal kullanılmasını tavsiye ederiz. Bal çok güçlü bir vitamin kaynağı olmasının yanı sıra aynı zamanda antibakteriyel özelliğe sahiptir. Ve vücudunuzun bakterilerle savaşında size yardımcı olacaktır.

DİĞER HABERLER

Seda Kaya

Seda Kaya

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir