Obezite cerrahisi geçirmiş hastalarda protein alımı


Obezite Cerrahisi olmuş hastaların sağlıklı bir şekilde kilo kaybını sağlamak ve verilen kiloların geri alımına engel olmak için yeterli ve dengeli beslenmekten geçiyor. Bu noktada odaklanmamız gereken 3 yemek husus var.

– Vücutta dehidrasyonu önlemek için sıvı alımı.
-Yeterli protein alımı.
-Günlük önerilen vitamin mineral alımını karşılamak için ek takviye alımı.

Bu beslenme şeklinde en önemli basamak ‘protein alımı’. Bariatrik cerrahi hastaları diyetlerinde günlük 60-80 gram proteini almaları şart!

Protein alımını maksimize etmek için her öğünde ilk önceliğiniz protein olmalı.

Protein nedir?
Protein vücudunuzdaki dokuların bakımından sorumlu bir besin öğesidir. Kemik, kas, organ ve hatta saç ve cilt dokularının hepsinde bulunur. Buna ek olarak protein, vücudun düzgün işleyişi ve doku iyileşmesi için gereklidir. Günlük protein alımı ortalama kilo başına 0,8-1 gram arasında olmalıdır. Bu alım miktarı cinsiyete, yaşa, fiziksel aktiviteye ya da hastalık durumuna farklılık gösterebilir. Ortalama kadınların günlük 50-60 gram; erkeklerin ise sağlıklı kalmak için ortalama 60-70 gram proteine ihtiyacı vardır.

Protein kaynakları neler?
Protein en iyi kaynakları kırmızı et, kümes hayvanları, balık, süt ve süt ürünleri , yumurta olarak sıralanabilir. Etlerin fazla yağlarından arındırılmış olması, süt ve süt ürünlerinin yarım yağlı ya da yağsız tüketilmesine dikkat edilmeli. Paketli ürünlerde yağsız ve karbonidrattan fakir olmasına dikkar edin. Pişirme yöntemi olarak kızartmadan kaçının. Kızartma, yağda sotelemek yerine ızgara ilk tercihiniz olsun. Et türevlerini hazırlarken ekstra yağ eklemeyin. Bunlar size rahatsızlık verecektir.

Ameliyat sonrası erken dönemde katı gıda alımının yetersiz olduğu noktada hastaların ek gıdalar kullanması gerekmektedir. Sıvı ve püre gıdalarla yeterli protein alımını yapamayan hastaların bu dönemde protein tozu takviyesi öneriyoruz. Protein tozu doktorunun ve diyetisyenin önerdiği miktarda olmalıdır. İlk ayda ortalama 2-3 ölçek protein tozu alımı yeterli olacaktır. Protein tozu tüketimini yapamayan hastaların proteinli medikal mamalar ya da yine proteinli hazır fonksiyonel gıdalarla 60 gram proteine ulaşması hedeflenmelidir. Emilimi daha iyi olan protein formülasyonları tercih edilmeli. Whey proteini buradaki önceliğimiz olacaktır. Bunların şekersiz olmasına dikkat edilmeli. Uzun süre kullanım olacağı için hastaların hangi aromayı daha çok seveceği ya da sıvı-toz formdan hangisini daha iyi tolare edeceğini deneyerek seçmeli. Yalnızca gıdalarla protein alımını yeterli alabildiği zamana kadar bu ek gıdaları tüketmek zorunda olunduğu için tüketiminin en rahat olan şeklini hastaların kendi seçmesinde fayda olacaktır.

Ameliyat ile değişen sindirim sisteminin yeni çalışma düzenine hemen adapte olması, uzun dönemde hayati protein, vitamin ve mineral eksikliği yaşanmaması için uymaları gereken bir diyet gerekmektedir. Bu ek gıdaları diyetisyeniniz takibinde diyetinize eklemeniz şart. Ameliyat sonrası kilo kaybının sağlıklı şekilde devam etmesi için, minimum protein alımı 60 gram olmalıdır.

Bazı gıdaların içerdikleri protein miktarları:
Gıdaların içerdikleri protein miktarları

Ameliyat sonrasındaki süreçte kalıcı ve sağlıklı sonuçlar almak için en önemli besin grubunun protein olduğu unutulmamalı. Yediğiniz içtiğiniz gıdaların yüksek protein içerdiğinden emin olun ve yediklerinizi listeleyerek bunları takip edin. Her gün en az 60 gram protein gerektiğini unutmayın.

 

DİĞER HABERLER

Serap Akyol

Serap Akyol

Beslenme ve Diyet Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir