Obezite cerrahisinden sonra takip


Obezite cerrahisinin, obezite sorunu ile mücadelede sadece ilk basamaklardan biri olduğu bilinmektedir. Bariatrik cerrahi, ancak ameliyat sonrası bir takım yaşam tarzı ve yeme alışkanlığı değişiklikleri yapılırsa, yani yeni yaşam stilinin başlangıç noktası olursa hastaları sağlıklı kılabilir. Ve ancak bu sayede başarısı aylar ve yıllarca sürebilir.

Obezite cerrahisinden sonra takibin, kilo verme başarısındaki etkisi birçok araştırmada kanıtlanmıştır. Danışmanlık olmazsa görülebilen nutrisyonel yetmezlikler, vitamin ve mineral eksiklikleri ağırlaşmadan önce, doğru izlemle önlenebilir. Kilo vermede yetersizlik veya kilo geri alımı gibi moral bozucu sonuçların da, ameliyat sonrası takip ve kontrollere gereken önemin verilmemesi ile arttığı bilinmektedir.

Bariatrik cerrahiden sonra “bağımlılık transferi”, yani yeme bozukluğunun yerini bazı bağımlılıkların alması ve bazı mental bozukluklar sıktır. Bu anlamda da, hastalar psikolojik yardıma ihtiyaç duyarlar.

Birçok bariatrik cerrah, teorik olarak hasta takibinin önemini bilmektedir. Ancak, obezite cerrahisine gönül vermeye karar veren her aday cerrah, hastaya ömür boyu sürecek bir destek vermesi gerektiğini iyi bilmelidir. Her cerrah, günlük pratiğine dürüst bir bakış atmalıdır. Gerçekten hastalarınıza bu desteği sunuyor musunuz, yoksa, bariatrik cerrah olarak ameliyatı gerçekleştirmekle en büyük sorumluluğu üstünüzden attığınıza mı inanıyorsunuz?

Bu konuda, hem cerrahların, hem de merkezlerin yapabileceği birçok şey vardır. Öncelikle, ameliyatlı hastalarınızı ilk sıraya koyun. Belki de farkında bile değilsiniz, ama ameliyatları bittikten sonra onları ikinci sıraya koyuyor olabilirsiniz. Eski hastalarınıza dönmek ya da sorularına zaman ayırmak için çok mu meşgulsünüz? Ancak potansiyel hastalara hızla dönüyor musunuz? Bu soruları dürüstçe yanıtladıysanız, hastalarınız da sizin onlara davrandığınız gibi davranacak ve kendilerine ikincil önceliği vereceklerdir. Eğer onlara ameliyat için geldikleri ana benzer şekilde, hakkettiği saygı ve özeni gösterirseniz, aslında hem iyi sonuçlar, hem yeni hasta yönlendirmeleri, hem de parlak yorumlarla en büyük ödülü alacağınızı unutmayın.

İşte, ameliyat olmuş hastalarınızı öncelik sıralamasında ilk sıraya almak için önerilerim:

1)    Henüz oluşturmadıysanız, hastaları ameliyattan sonra en az 1 yıl süreyle takip edecek multidisipliner bir takım oluşturunuz.

2)    Bu takımın diğer üyeleri ve sizinle düzenli randevular ayarlayınız.

3)    Gerçek ve sanal destek grupları meydana getiriniz. Bu gruplara katılımın obezite cerrahisinin başarısı için iyi bir tahminleyici olduğu belirlenmiştir. Tecrübeniz yetersizse, alanında marka olmuş grupları izleyerek inceleyiniz.

4)    Hastalarınızın aile hekimleri veya endokrinolog, ortopedist, kardiyolog gibi diğer hekimleri ile bağlantı kurunuz. Ufak bir telefon görüşmesi bile onları da tedavi çemberine dahil edecektir. Böylece hastaya verilen destek güçlenecektir. Ameliyat sonrası beklenen sonuçlarla ilgili onları bilgilendiriniz, gerekli takipleri paylaşınız.

Obezite cerrahisinden sonra başarı, öncelikle hastanın uyum ve motivasyonuna bağlıdır. Ancak cerrahlar ve diğer hekimler bu potansiyeli geliştirebilirler. Mükemmel ameliyat hazırlığı ve komplkasyonsuz cerrahiden bir adım ötesi, hastalarınızın yıllar sonra hala başarılı olmasını sağlamaktır.

DİĞER HABERLER

Murat Üstün

Murat Üstün

Genel Cerrahi & Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir