Obezite cerrahisine nasıl hazırlanılır?

Obezite cerrahisine nasıl hazırlanılır?

Sitemiz Obezite Uzmanı Op. Dr. Murat Üstün, obezite tedavi öncesi ve sonrasını ayrıntılı bir şekilde anlatmaya devam ediyor.

Bariatrik cerrahi yolculuğu sizin laparoskopik obezite cerrahisine uygun bir aday olup olmadığınızı belirlemek üzere tam bir tıbbi değerlendirme görüşmesi ile başlar. Gerekiyorsa, özellikle beslenmenizi değerlendirmek ve yeme profilinizi belirlemek üzere diyetisyenimizle ilk görüşmeniz sağlanır. Bazen, operasyondan sonraki değişikliklere adapte olup olamayacağınızı anlamak veya varolan psikolojik problemlerinizi incelemek üzere psikolojik veya psikyatrik değerlendirme gerekebilir. Obezite destek gruplarına katılıma hevesli olmak aranan bir özelliktir.

Öznel tıbbi durumunuza göre kardiyoloji, göğüs hastalıkları veya endokrinoloji gibi uzmanlarca konsültasyon sağlanır. Operasyonun potansiyel fayda ve riskleri açıklandıktan sonra imzalı bir onay formu alınır. Ameliyat öncesi gereken hormonal tetkikler, kan sayımı, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını gösteren biokimyasal tetkikler hazırlanır. Tüm batın ultrasonunuz ve gastroskopiniz yapılır. Herşey yolunda ise ameliyat için düğmeye basılır.

Cerrahiden önce 2 hafta süreyle yapılan düşük kalorili, yağdan fakir ve sıvı diyetin, ameliyat sırasındaki komplikasyon oranlarını azalttığı kanıtlanmıştır. Dolayısıyla, her hastanın olabildiğince bu diyeti uygulaması istenir. Ameliyattan önce jübile yapmak en kötü karardır.

Durumunuza göre çok nadiren kan veya kan ürünleri gerekebilir. Cerrahınız ameliyattan önce barsaklarınızın tamamen boşaltılmasını isteyebilir. Biz lavman veya başka bir barsak temizliği uygulamıyoruz.

Cerrahiden önceki gece veya sabahında traş olmanız önerilir.

Aspirin, kan sulandırıcı ilaçlar, antiinflamatuar ilaçlar ve vitamin E cerrahiden önce en az 1 hafta, geçici olarak kesilmelidir. Kan sulandırıcı kardiyoloji önerisi ile alınıyorsa doktorunuzla bağlantı kurmalısınız.

Diyet ilaçları alınıyorsa cerrahiden 2 hafta önce kesinlikle bırakılmalıdır.

Sigara içimi mümkün olduğunca uzun süre bırakılmalı ve evde ihtiyacınız olabilecek ortam ve yardımcı hazırlanmalıdır.

DİĞER HABERLER

Murat Üstün

Murat Üstün

Genel Cerrahi & Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir