Obezite Kısırlığa Neden Oluyor

Fazladan alınan her 10 kilo, kısırlık ihtimalini yüzde 10 artırıyor!

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler önce kilolarını düşünmek zorundalar. Obezite, kadınların ve erkeklerin doğurganlığının önündeki en büyük engellerden birisi. Human Reproduction isimli tıp dergisinde yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, obez çiftler normal kilodaki çiftlere oranla bir çocuğa iki katı daha zor sahip oluyor.

Eunice Kennedy Shriver Ulusal Çocuk Sağlığı ve İnsan Gelişim Enstitüsü (NICHD) araştırmacıları, çocuk sahibi olmak isteyen 501 çift ile bir çalışma yaptı. Araştırma, 18-40 yaş aralığındaki kadınlar ve 18 yaş üstü erkekler arasında yapıldı. Araştırmacılar, katılımcıları iki gruba böldü. Bir grubu vücut kitle indeksi (VKİ) 35 ve üzerinde olan çiftler oluştururken, diğer grubu VKİ’si 30-34.9 orasında olan çiftler oluşturdu. Genel olarak, kadınların yüzde 27’si ve erkeklerin yüzde 41’i obezdi.

Bebek Sahibi Olmak İçin İki Kat Daha Fazla Zamana Gerek Var

Çalışmanın sonuçları, en yüksek VKİ’ye (35 ve üzerinde) olan çiftlerin, normal kilolu çiftlere göre bebek sahibi olabilmek için iki katı daha fazla zamana ihtiyaç duyduğunu gösterdi. Araştırmacılar, tip 2 diyabet, kanser ve kalp hastalığı riskine yol açan obezite için uyarıyor ve hamile kalınmadan önce mutlaka tıbbi danışma alınması gerektiğini vurguluyor. Çiftin kilo kaybını desteklemek gebelik için yararlı oluyor.

Fazla Kilo Nedeniyle Yumurtalar Olgunlaşamazlar

Ülkemizde erkeklerin yüzde 21’i ve kadınların yüzde 42’si bu durumla karşı karşıya diyen Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, “Vücutta yağ hücrelerinin fazla olması, östrojen dengesini bozuyor. Yüksek miktardaki östrojen ise yumurtlamanın olmamasına yol açıyor. Vücut kütle indeksinin artması hormonal ve metabolik bozukluğa neden oluyor, bu sebeple yumurtalar olgunlaşamıyor. Artan kilo ile gelişen hiperandrojenizm (erkeklik hormonlarının artması); yumurtlama bozukluğu olan kadınların gebelik şansını düşürüyor” dedi.

“Adet düzenliği olan obez kadınlar kilo verdiklerinde bu problemlerinden yüzde 60 kurtulabilir” diyen Op. Dr. Seval Taşdemir, “Yapılan araştırmalarda, kadınların kısırlık problemlerinin yüzde 40’ında yumurtlama bozukluğu oluyor ve bu grubu aşırı kilolu ve polikistik over sendromlu kadınlar oluşturuyor” diyor. Anne adayları fazla kilolarından kurtularak tansiyon ve şeker gibi tehlikeli hastalıklardan korunmuş oluyor, çeşitli diyet programları ve egzersizler ile kilolarının yüzde 5’ini vermeleri, tedavideki başarıyı artırmada etkili oluyor” diyor.

Fazla Kilolu Erkeklerin Sperm Kaliteleri Bozuluyor

“Obezite, erkekleri de olumsuz etkiliyor” diyen Op. Dr. Seval Taşdemir, “Şişman erkeklerin sperm kaliteleri düşüyor ve yağ dokusunda testosteronun östrojene dönüşümü artıyor; testosteron ve sperm kalitesi azalıyor. Şişman erkeklerde testis bölgesindeki yağlanma, bu bölgede ısı artışına sebep olarak testis damarlarının genişlemesine, sperm üretimi ve kalitesinin azalmasına sebep oluyor. Aynı zamanda iktidarsızlığa da sebep olabiliyor. Alınan her 10 kilo, kısırlık ihtimalini yüzde 10 oranında artırıyor, hormonal dengeyi bozuyor, libidoyu düşürüyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here