obezitede davranış değişikliği tedavisi

Obezitede davranış değişikliği tedavisi


Sitemiz Obezite Uzmanı Op. Dr. Murat Üstün, dünyanın en önemli sağlık sorunu haline gelen obezitenin psikolojik yönünü ele alarak okuyuculara tavsiyelerde bulunuyor.

Bir takım psikolojik sorunların obeziteye yol açtığı uzun yıllardır bilinmekteydi. Yanısıra, obezitenin kendisi de bir takım psikolojik problemlere yol açabilen bir sorundur. Bunların başında depresyon gelir; ki psikyatristler hala depresyonun mu obeziteye yol açtığını, yoksa obezite yüzünden mi depresyon geliştiğini tartışmaktadır. Buna ek olarak sosyal yaşamdan soyutlanma, antisosyal kişilik bozuklukları, mutsuzluğu maskelemeye yönelik bipolar davranış bozuklukları, ailesel ve cinsel problemler de obeziteyle yakından bağlantılıdır.

Beslenme ve egzersiz programları, daha ağır obezitede obezite cerrahisi hastanın kilo vermesinde etkili olabilir. Ancak hastanın bu programları, belirli bir süre katlanılması gereken kürler gibi görmesi ve bitiminde eski hareketsiz yaşantısına ve yeme alışkanlıklarına dönmesi tekrar kilo almasına yol açar. Tekrarlanan bu döngü yo-yo etkisi olarak bilinir ve her seferinde verilen kiloların fazlasıyla geri alınmasıyla sonuçlanır. Alışkanlıklar değiştirilmesi çok zor olan bağımlılıklardır. Gıda bağımlılığı da bunların en ciddilerindendir.

Tekrarlanan kilo verme çabaları ve başarısızlıklar, kişinin yapabilme inancını ve kendine güvenini iyice kaybetmesine yol açar.

Bu hastalara, yaşam tarzlarında değişiklikler yapmaları, örneğin sürekli araba kullanmak yerine metroya binmeleri, hafta sonları yemek ya da piknik programları yerine yürüyüş, yüzme gibi spor aktiviteleriyle dolu farklı programlara ağırlık vermeleri önerilir. Bazen bir durak erken inmek bile belirgin aktivite artışı sağlayabilir. Yapılan çok yeni bir çalışmada köpeği olan ve köpeğini kendisi gezdiren yetişkinlerin aktivite düzeylerinin % 30’un üzerinde daha fazla olduğu saptanmıştır.

Çok çarpıcı bir makalemizde “Obezitenin bulaşıcı olduğu”ndan bahsetmiştik. Aslında bununla, obez hastalarının kendileri gibi yeme ve egzersiz alışkanlıkları olan kişilerle arkadaşlık etmeyi seçmeleri ve bir süre sonra belki de kendilerinden daha ağır derecede obez arkadaşların yanında kendilerini normal, yeme miktarlarını da makul görmelerini kastediyorduk.

Özetle, obeziteyle mücadele zor ve uzun bir yolculuktur. Başarıya ulaşılsa bile, davranış değişikliklerinin kalıcı hale getirilmesi için uğraş devam etmelidir. Obeziteyle mücadele için organize olmuş tüm ekiplerin vazgeçilmez bir üyesi de psikolog olmalıdır. Tedavinin her aşamasında ilaca değil, terapiye dayanan kişisel psikolojik destek çok önemlidir.

DİĞER HABERLER

Murat Üstün

Murat Üstün

Genel Cerrahi & Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Uzmanı

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir