Obezitenin sırrı barsak bakterilerindeObezitenin sırrı barsak bakterilerinde
23 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 1.502 kez okundu.

Obezite araştırmalarında son günlerin en ilgi çekici konusu barsak florasının yağ depolanmasını nasıl etkilediği ve bunu değiştirerek obeziteyi tedavi edip edemeyeceğimiz. Son derece uçuk sayılabilecek bazı çalışmalarda, normal kilolu kişilerin büyük abdestinden oluşturulan “kaka kapsülleri” bile florayı değiştirmek için denenmeye başladı. Bütün bu çalışmaların altında yatan bilimsel gerçek ise, normal kilolu kişilerle obezlerin barsak florasında farklı gruptan bakterilerin hakim olduğunun saptanması oldu.

Şimdi yeni bir çalışma daha bu bilgileri destekler nitelikte.. İsveç’te bulunan Gothenburg Üniversitesi araştırmacıları yaptıkları çalışmada ayıların değişen metabolik durumunun kendi bağırsak floralarındaki önemli değişikliklerle ilişkili olduğunu gösterdiler. Ayrıca araştırmacılar, ayıların yaz aylarında tükettikleri diyetten daha fazla enerji aldığını da belirtiyorlar.

Gotenburg Üniversitesi, Wallenberg Kardiyovasküler ve Metabolik Araştırma Laboratuarı Profesörü Dr. Fredrik Backhed, “Bağırsak mikrobiyotası, yani mikrobik içeriği yaz aylarında alınan gıdaları daha verimli değerlendirmek için yeniden yapılanıyor. Bu sayede potansiyel glukoz metabolizmasını bozmadan artan yağ kazanımına katkı sağlıyor” dedi.

Bu çalışmada elde edilen bulgular saygın bilim dergilerinden Cell Reports’da “Bağırsak mikrobiyotası kış uykusuna yatan kahverengi ayı Ursus Arctos’da enerji metabolizmasını ayarlıyor” başlığıyla yayımlandı.

Yaz Mikrobiyotası Yağlandırıyor

Dr. Backhed ve ekibi, daha önceki çalışmalarında da bağırsak mikrobiyota içeriğinin diyetten çekilen enerji miktarını etkilediğini saptamışlardı. Yakın bir zamanda araştırmacılar obez ve tip 2 diyabetli kişilerde mikrobiyotanın değiştiğini buldular.

Araştırmacılar kahverengi ayıların aktif evredeki ve kış uykusundaki bağırsak mikrobiyotalarını analiz ettiler. Aktif evreyle karşılaştırılan kış uykusu bağırsak mikrobiyotasında çeşitliliğin azaldığını tespit ettiler. Firmicutes ve Actinobakter seviyelerinin azaldığı, Bakteriodetes seviyesinin ise arttığı araştırmacılar tarafından rapor edildi. Yağ metabolizmasında görev alan trigliseridler, kolesterol ve safra asitleri gibi birçok metabolitin de kış uykusu mikrobiyotasından etkilendiği belirtildi.

Dr. Backhed’in ekibi araştırmayı bir adım daha öteye götürdüler. Yaz ve kış aylarında ayının mikrobiyotasında olan değişiklikleri fareye transfer ettiler ve fare metabolizmasında bir değişiklik yaratıyor mu diye baktılar. Yaz mikrobiyotası, farelerde de glukoz toleransını bozmadan yağlanmayı teşvik etti. Dolayısıyla mikrobiyotada olan mevsimsel değişikliklerin enerji metabolizmasına katkıda bulunabileceği gösterildi.

Obezite Araştırmalarında Yeni Ufuklar

Araştırmacılar, bulgularının cesaret verici olduğunu ve ayılardaki verilerin insanlarda obezitenin tedavisi için yeni stratejilere olanak sağlayacağını, buna rağmen çalışmanın sonuçlarının abartılmaması gerektiğini belirttiler. Dr Backhed, “Bu çalışma, henüz çok temel bir bilim çalışması o yüzden bir sonuç belirtmek için çok erken. Hangi bakterinin ve fonksiyonların kış uykusundaki ayılarda obeziteyi etkilediğini veya koruduğunu öğrenebilirsek, yeni olası tedavi araçları bulabiliriz” dedi.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git